Deti v ruskej škôlke takto začínajú deň. Pri teplote -20 stupňov sa oblievajú studenou vodou

Eliška.
Zdroj: Profimedia

Deti na Sibíri si takto budujú silnejšiu imunitu.

Na denné teploty -20 stupňov sú deti v ruskom meste Krasnojarsk na Sibíri zvyknuté. Svoj deň začínajú v štátnych škôlkach poliatím sa studenou vodou bez ohľadu na ročné obdobie. Cez zimu aj na zasneženom dvore, uviedla agentúra Profimedia.

Ako tvrdí učiteľka Oksana Kabotková (41), deti si tak posilňujú imunitu a robí ich to optimistickejšími. Otužovanie v tejto podobe je u nich súčasťou učebných osnov. Vodou sa začínajú polievať deti od troch rokov pokiaľ nie je vonku chladnejšie ako -25 stupňov.

Oksana prezradila, že tento rok sa napríklad otužovali počas sviatku Zjavenia Pána aj pri teplote -30 stupňov, ale len dobrovoľníci a za účasti rodičov.

Celý proces otužovania v materských školách je pod dohľadom pediatrov. Otužujú sa len tí, ktorí sú absolútne zdraví. Podľa Oksany sú deti, ktoré pravidelne podstupujú otužovanie, v škôlke zdravšie. Keď aj náhodou ochorejú, dostanú sa z toho oveľa rýchlejšie a majú iba mierne príznaky.

Zdroj: Profimedia

„Deti, ktoré majú často ľadové sprchy, sú aj rozumnejšie, optimistickejšie aj pokojnejšie. Vedia sa rýchlejšie zorganizovať. Nikoho do toho nenútime," dodala pre siberiantimes.com.

Pred tým, ako sa deti oblejú studenou vodou, strávia nejaký čas v parnej saune. Potom sa rozbehnú von do snehu, niektoré aj úplne bosé. Najskôr sa vodou len trocha schladia, potom si na hlavu vylejú celé vedro. Veľmi sa im to páči, niektoré pri tom kričia, iné sa smejú a tešia sa na ďalší deň. Sú aj deti, ktoré von nejdú a po saune sa otužujú vo vnútorných priestoroch.

Najmenšie deti, ktoré s otužovaním iba začínajú, chodia von až na jar. Postupne, keď si na nízku teplotu zvyknú, nasledujú staršie deti.

Po otužovaní sa deti osušia, oblečú a vrátia sa do svojich tried. „Nie je mi zima, cítim príjemné teplo," prezradilo jedno z detí. „Je to výborné," dodalo.

MOSKVA/jh

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme škôlka

Dôležité udalosti