Protesty v Rusku: Tisíce ľudí demonštrujú za prepustenie Navaľného, na proteste zadržali aj jeho ženu

S Paris Hilton.
S Paris Hilton. Zdroj: TASR/AP

Polícia zatýka vo veľkom.

V desiatkach miest v Rusku sa v sobotu konajú demonštrácie priaznivcov opozičného politika Alexeja Navaľného, ktorého 17. januára po návrate z Berlína zadržali na letisku v Moskve a umiestnili do vyšetrovacej väzby.

Spolupracovníci politika ohlásili zhromaždenia pod mottom "Sloboda pre Navaľného" v 93 ruských mestách, uviedol portál Meduza.io. Účastníkov vyzvali, aby sa zhromaždili o 14.00 h miestneho času na centrálnych námestiach svojich miest.

Ruské úrady varovali, že každý protest bude považovaný za hrozbu pre verejný poriadok a okamžite potlačený.

Na jednej z demonštrácii zadržali aj Navaľného manželku Juliju. Oznámila to na svojom profile na Instagrame.

Demonštrácie už prebehli v mestách na ruskom Ďalekom východe a na Sibíri. V Chabarovsku približne 1000 ľudí zhromaždených na Leninovom námestí požadovalo prepustenie Navaľného, uviedli portály DVhab.ru a Novaja gazeta. Policajti zablokovali priľahlé ulice a účastníkom protestu tak neumožnili pochod mestom. Počas protestu a najmä po jeho skončení zatkli podľa Navaľného spolupracovníkov niekoľko desiatok ľudí.

Vo Vladivostoku sa na nepovolenom proteste zúčastnilo viac ako 1000 ľudí, píše portál VL.ru. Proti jeho účastníkom, ktorí sa po troch hodinách rozišli, však tvrdo zasiahli príslušníci špeciálnej policajnej jednotky OMON, pričom zadržali najmenej 23 osôb.

Zdroj: TASR/AP

Za prepustenie Navaľného demonštrovalo v 50-stupňovom mraze niekoľko desiatok obyvateľov sibírskeho mesta Jakutsk. Podľa miestneho denníka Večernij Jakutsk sa ich zišlo asi 300. Polícia aj v Jakutsku zadržala viacero demonštrantov.

Na zhromaždení v Novosibirsku sa už zúčastnilo viac ako 3000 ľudí. Rôzne akcie hlásia aj z Omska, Kemerova, Irkutska a Tomska.

V Moskve sa má zhromaždenie uskutočniť na Puškinovom námestí. Na facebookovej stránke moskovského mítingu uviedlo vyše 5600 používateľov, že sa na ňom zúčastnia a viac ako 10.000 avizovalo, že má o túto udalosť záujem. Už v piatok večer však boli v okolí Puškinovho námestia osadené zábrany a pracovníci verejných služieb začali v sobotu ráno s opravou dlažby. V jeho okolí začali navyše hliadkovať policajti.

Akcie na podporu Navaľného sa očakávaj aj v takmer 50 mestách po celom svete, okrem iného v Paríži, Berlíne, Ríme, Madride, Lisabone, Amsterdame, Helsinkách, Prahe, Varšave, Tel Avive, Washingtone, New Yorku a Los Angeles.

MOSKVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti