Zahraničné

Utečenec opísal, ako sa žije v Donecku

Doneck
Zdroj: TASR

Mesto je už dlhšie v centre bojov.

Ktorí mohli, odišli, zvyšní sa zväčša zdržiavajú v bytoch a domoch, ale aj tak sa snažia chodiť do práce. Jedno z centier ukrajinských separatistov - Doneck - sa na mnohých miestach zmenil na vojnovú zónu, opísal pre Sme dianie na východe Ukrajiny utečenec Mychailo Glubokyj.

"Moja mama pracovala v múzeu. Bez ohľadu na situáciu každý deň chodila do práce. (...) Veľké percento obyvateľov však odišlo z mesta. Všetci moji známi vo veku do tridsiatich, tridsiatich piatich rokov sa presťahovali do iných oblastí Ukrajiny," zhrnul.

Medzičasom odišli už aj jeho rodičia. „V tej časti, kde žijú, sa strieľalo, bola to v podstate bojová zóna," dodal Glubokyj.

Ako dlho vydržia?

Boje v Donecku a ďalších oblastiach pokračujú, hoci sa zdalo, že oficiálna ukrajinská armáda získava prevahu. V noci na 5. júla dobyla Slovjansk, 6. júla získala kontrolu nad Kramatorskom, Družkivkou a Kosťantynivkou a 10. júla boli ozbrojenci nútení opustiť aj Siversk.

Minulý týždeň však nad povstaleckým územím zostrelili civilné lietadlo a tento týždeň dve armádne stíhačky, čo naznačuje, že povstalci majú k dispozícii účinné zbrane.

Napriek tomu vraj v noci z 23. na 24. júla armáda vytlačila povstalcov z dedín pred Doneckom a Luhanskom. Viaceré územia pôvodne asi 900-tisícového Donecka boli bez dodávok vody a elektriny. 

Oblasť obsadená separatistami pred zhruba mesiacom:


Zmeny povstaleckého územia:
BRATISLAVA/ TVNOVINY.sk, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.