V Poľsku to opäť vrie. Súd zakázal potraty, aj keď je poškodený plod

Nahnevaní ľudia vyšli do ulíc.

V Poľsku ešte viac sprísnili zákon o potratoch. Ženy teraz prakticky stratili možnosť ísť na interrupciu.

Ústavný súd dospel k záveru, že umelé ukončenie tehotenstva pre vývojové vady plodu porušuje ústavu. V stredu predložil písomné odôvodnenie svojho verdiktu a to ihneď zverejnili v oficiálnej zbierke zákonov, uviedla agentúra Reuters.

Nahnevaní Poliaci vyšli do ulíc, aby protestovali proti tomuto rozhodnutiu. Verdikt je však nezvratný.


V Poľsku bolo doteraz možné prerušiť tehotenstvo z troch dôvodov. Ak bol ohrozený život matky, pre nenávratné poškodenie plodu zistené počas prenatálneho vyšetrenia alebo v prípade znásilnenia či incestu. Druhú možnosť teraz sudcovia svojim verdiktom zrušili. Pritom vývojové vady boli za minulé roky najčastejším dôvodom pre vykonanie potratov.

Situáciu už koncom roka 2020 ostro kritizoval Európsky parlament. Podľa europoslancov toto výrazné sprísnenie podmienok ohrozuje zdravie poľských žien. Bude to viesť iba k rozšíreniu tajne vykonaných potratov a menej bezpečných interrupcií.

Poľský ústavný súd je zložený prevažne zo sudcov nominovaných konzervatívnou vládnou stranou Právo a spravodlivosť, ktorá sprísnenie podmienok interrupcií dlhodobo podporuje.

V krajine, kde sa väčšina ľudí hlási k rímskokatolíckemu vierovyznaniu, sa prístup k potratom zhoršil aj bez prijatia príslušných zákonov. Mnoho lekárov odmieta potraty vykonávať pre náboženské presvedčenie.

Poľský ombudsman hovorí o mučení žien

Poľský ombudsman pre ľudské práva Adam Bodnar vo štvrtok odsúdil rozhodnutie ústavného súdu, ktoré sa rovná takmer úplnému zákazu interrupcií. Zároveň vyhlásil, že tento verdikt vážne obmedzuje práva žien a "odsudzuje ich na mučenie". Informovala o tom tlačová agentúra AP.

„Zdôvodnenie verdiktu ústavného súdu je pre ženy tragédiou," povedal vo štvrtok ombudsman Bodnar. „Občianska spoločnosť je proti tejto ofenzíve."

Organizácia Amnesty International (AI) to označila za "hrozný deň pre ženy a dievčatá v Poľsku" a uviedla, že zákazy interrupciám nikdy nezabránia. "Namiesto toho len vedú k poškodeniu zdravia žien, pretože zatláčajú interrupcie do ilegality alebo nútia ženy cestovať do zahraničia, kde majú prístup k odborne vykonaným zákrokom, ktoré potrebujú a na ktoré majú právo," uviedla odborná poradkyňa AI Esther Majorová.

VARŠAVA/jh

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Poľsko

Dôležité udalosti