Šokujúce video pobúrilo Rakúšanov. Ministerstvo zahraničia nechalo atómovou bombou zničiť Viedeň

Úsek D1 Hričovské Podhradie – Lietavská Lúčka s privádzačom Lietavská Lúčka – Žilina a križovatkou Lietavská Lúčka.
Zdroj: YouTube.com

Minister si vyslúžil kritiku i posmech.

Rakúske ministerstvo zahraničných vecí zverejnilo šokujúce video. Na upravených záberoch na hlavné mesto Viedeň dopadne atómová bomba. Cieľom mala byť ukážka hrozných následkov takejto tragédie, keby sa náhodou stala. Ministerstvo však dosiahlo presný opak. Pobúrenie verejnosti, kritiku a nakoniec aj posmech. Na sociálnych sieťach sa už stalo terčom vtipov.

Atómová bomba o sile 100 kiloton TNT by podľa titulkov vo videu zabila 230 380 ľudí a ďalších 504 460 zranila. Video je voľne dostupné aj na kanáli ministerstva na YouTube.com.

 


Apokalyptické video doplnené dramatickou hudbou sa skončí citáciou ministra zahraničných vecí Alexandra Schallenberga (ÖVP): „Zmluvou o zákaze jadrových zbraní (TPNW) odzváňame začiatok konca týchto zákerných zbraní." Vo videu sa tiež píše, že na svete je údajne 13 400 jadrových zbraní, píše idnes.cz.

Rakúšania po zverejnení videa zostali v šoku. Kritizujú hlavne skutočnosť, že video vzniklo v psychologicky náročnej dobe, ktorá je poznačená pandémiou koronavírusu.

Ministerstvo za video zaplatilo 4 000 eur externej firme. Minister Schallenberg ho obhajoval aj v parlamente. Podľa neho ide o „reálnu hrozbu" a opiera sa o „seriózne fakty".

Zmluva o zákaze jadrových zbraní (Treaty on the Prohibition of Nuclear Weapons; TPNW), na ktoré rakúske video upozorňuje, nemá prakticky žiadny právny dopad na štáty, ktoré jadrové zbrane vlastnia. Dohoda je chápaná skôr ako súčasť diplomatického tlaku na celosvetové nukleárne odzbrojenie. Zmluvné strany sa zaväzujú, že sa nikdy nebudú o jadrové zbrane usilovať, nebudú ich skladovať a neumožnia transport takéhoto arzenálu cez svoje územie.

„Solange Nuklearwaffen noch existieren, bedrohen sie unser aller Existenz. Mit dem Inkrafttreten des Vertrags über ihr...

Uverejnil používateľ Österreichisches Außenministerium Piatok 22. januára 2021
VIEDEŇ/jh

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Bomba

Dôležité udalosti