VIDEO: Kamera zachytila, ako policajt nastriekal do očí spútaného dievčatka paprikový sprej

Aspen na staršej snímke.
Zdroj: Reuters

Členovia hliadky tvrdia, že boli nútení použiť tento prostriedok v záujme zaistenia bezpečnosti samotného dieťaťa.

Polícia v meste Rochester v americkom štáte New York použila paprikový sprej voči deväťročnému dievčaťu afroamerického pôvodu, ktoré sa snažila zadržať. Informovala o tom v pondelok agentúra AFP.

K incidentu v Rochesteri, ktorý vyvolal pozornosť médií, došlo v piatok. Polícia sa snažila naložiť do služobného vozidla deväťročné dievča, ktoré bolo vo vážnom duševnom stave a vyhrážalo sa, že zabije seba i svoju matku.

Dieťaťu nasadili putá, avšak naďalej kládlo odpor a odmietalo nastúpiť do auta. Policajti preto použili paprikový sprej, ako ukázali videozáznamy z kamier upevnených na telách zasahujúcich príslušníkov.

Členovia hliadky tvrdia, že boli nútení použiť tento prostriedok v záujme zaistenia bezpečnosti samotného dieťaťa.

Starostka Rochesteru Lovely Warrenová piatkový incident odsúdila ako použitie násilia voči maloletej osobe a súčasne nariadila vyšetrenie praktík, ktoré sa uplatňujú pri policajných zásahoch. Zároveň nariadila, aby boli policajti, ktorí sa podieľali na zásahu paprikovým sprejom proti deväťročnému dievčatku, suspendovaní.

„To, čo sa stalo v piatok, bolo jednoducho strašné a všetkých miestnych ľudí to právom rozhorčilo," uviedla starostka Rochestru Lovely Warrenová. Koľko príslušníkov polície suspendovali, zatiaľ nie je známe.

Policajtov pôvodne privolali k rodinnej hádke.  Keď sa dievča pokúsila utiecť, policajti ju spútali a chceli ju odviezť do nemocnice. Na videu je zachytené, ako se dievča bráni a opakovane volá otca.


„Správaš sa ako dieťa!" vyhlási v jeden moment policajt. „Ja som dieťa, oponuje dievčatko. „Toto je tvoja posledná šanca, inak dostane do očí paprikový sprej," pohrozil jej policajt. Keď svoju hrozbu splní, dievča prosí, aby jej utreli oči.

Ide už o druhý incident za posledný rok, keď vyvolal pobúrenie práve postup rochesterskej polície voči obyvateľom afroamerického pôvodu. Vlani v marci prišiel o život 41-ročný Daniel Prude, ktorého polícia spútala a pritlačila k zemi, pričom mu kľačali na chrbte. Muž po dvoch minútach prestal dýchať a týždeň na to zomrel v nemocnici.

Podobné zábery ukazujúce násilné zákroky polície voči Afroameričanom vrátane májového zabitia Georgea Floyda podnietili počas uplynulého leta v USA masové protesty proti rasizmu a neprimeranému policajnému násiliu.

Pred policajnú stanicu v Rochestri prišli po incidente protestovať miestni obyvatelia aj členovia hnutia Black Lives Matter. Protestujúci ľudia strhli policajné barikády, no situácia sa následne upokojila a protest sa zaobišiel sa bez násilia.

Zdroj: Twitter/ Geoffery Rogers

ROCHESTER/TASR, kc

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Policajná brutalita

Dôležité udalosti