Kto získa Nobelovu cenu mieru? Najdiskutovanejšie nominácie dostali Trump a hnutie BLM

Tento rok sa Nobelova cena za literatúru odovzdávať nebude.
Zdroj: TASR

Nositeľov Nobelových cien oznámia začiatkom októbra.

V nedeľu sa uzavreli nominácie na Nobelovu cenu mieru. Prestížne ocenenie môže získať hnutie Black Lives Matter za boj proti rasizmu.

Nominovaní sú aj Donald Trump so svojim zaťom Jaredom Kushnerom za zahranično-politické pôsobenie. Medzi možnými budúcimi laureátmi sú aj ekologická aktivistka Greta Thunbergová, bieloruská opozičná líderka Sviatlana Cichanovská, ruský opozičný predák Alexej Navaľnyj či Svetová zdravotnícka organizácia.

Nositeľov Nobelových cien oznámia začiatkom októbra. Posledná Nobelova cena mieru išla Svetovému potravinovému programu (WFP), ktorý patrí pod OSN.

Nór, ktorý nominoval BLM, sa stal terčom nenávisti

Nórský socialistický poslanec Petter Eide v sobotu oznámil, že na Nobelovu cenu nominoval hnutie Black Lives Matter (BLM). Organizácia si podľa neho ocenenie zaslúži pre „celosvetovému rozšírenie myšlienky, že je nutné bojovat so systematickým rasizmom", uviedol nórsky politik v rozhovore pre portál The Guardian.

Hnutie Black Lives Matter (BLM), ktoré vzniklo v Spojených štátoch v roku 2013, začalo hýbať spoločnosťou najmä v máji 2020, keď Afroameričan Floyd zomrel pri zatýkaní. Belošský policajt mu kľačal na krku osem minút napriek tomu, že ho Floyd prosil, aby povolil, lebo nemôže dýchať.

Eide sa po nominovaní stal terčom nenávistných reakcií. „Počas víkendu som dostal veľké množstvo negatívnych správ od Američanov, podľa ktorých je BLM násilnícka a agresívna organizácia. Správy boli plné nenávisti a vyhrážok," priznal Nór. Väčšina akcií hnutia sa podľa poslanca a bývalého šéfa nórskej pobočky Amnesty International zaobišla bez násilia. „Väčšina násilných incidentov vznikla pre agresívne správanie policajtov, alebo tých, ktorí stoja proti hnutiu," dodal Eide.

Trump nevyvolal žiadnu vojnu

Medzi nominovanými sa na poslednú chvíľu objavil aj teraz už bývalý prezident USA Donald Trump. Nominovať ho mal poslanec pravicovo - populistickej Estónskej konzervatívno-ľudovej strany Jaak Madison. Trump si podľa neho vyslúžil nomináciu za „zabezpečenie stability na Blízkom východe".

„Donald trump je prvým prezidentom USA za uplynulých 30 rokov, ktorého politika nerozpútala žiadnu vojnu. Trump okrem toho uzavrel niekoľko dohôd, ktoré pomohli zaistiť stabilitu a mier v regióne," vyhlásil estónsky poslanec.

Nomináciu získal aj Trumpov zať Jared Kushner spoločne s kolegom Avim Berkowitzom, za úlohu, ktorú zohrali pri vyjednávaní medzi Izraelom a arabskými štátmi. Bývalých poradcov prezidenta Trumpa nominoval americký kontroverzný právnik Alan Dershowitz, ktorý obhajoval napríklad O. J. Simpsona aj pedofilného multimilionára Jeffreyho Epsteina .

WHO nominovali za vakcinačný program

Ďalšími kandidátmi sú napríklad aj v súčasnosti väznený ruský opozičný predák Alexej Navaľnyj, aktivistka za boj s klimatickou krízou Greta Thunbergová, zakladateľ stránky WikiLeaks a whistleblower Julian Assange či Svetová zdravotnícka organizácia. Tú nominovali za charitatívny program COVAX, ktorý má zabezpečiť distribúciu vakcíny proti koronavírusu v chudobných regiónoch.

O ocenenie sa uchádzajú aj Reportéri bez hraníc a trojica bieloruských opozičných líderiek na čele so Sviatlanou Cichanovskou.

Nobelova cenu mieru má svoje špecifiká. Na rozdiel od ostatných Nobelových cien ju neudeľuje švédska Akadémia vied, ale Nobelov výbor, vymenovaný nórskym parlamentom. Kandidátov môžu navrhovať okrem vybraných zástupcov organizácií aj členovia samotnej Nobelovej nadácie. Vlani bolo nominovaných takmer 300 kandidátov.

OSLO/TASR, kc

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Nobelova cena

Dôležité udalosti