Po vojenskom prevrate v Mjanmarsku vyšli ľudia do ulíc. Polícia nasadila vodné delá aj s chemikáliou

Spútaný motýľ: 47. a 48. epizóda
Spútaný motýľ: 47. a 48. epizóda Zdroj: TASR/AP

Demonštrácií sa zúčastnili desaťtisíce ľudí.

Mjanmarská polícia v pondelok použila vodné delá na rozohnanie ľudí, ktorí vyšli do ulíc hlavného mesta Nepjito, aby protestovali proti minulotýždňovému vojenskému prevratu. Informovala o tom agentúra AFP. Ako uviedol Daily Mail, demonštranti majú podozrenie, že vo vode bola aj chemická látka.

V nedeľu sa na demonštráciách vo viacerých mjanmarských mestách zúčastnili desaťtisíce ľudí. Išlo o zatiaľ najväčšie protesty proti vojenskému prevratu, ktorým bola zbavená moci politička Aun Schan Su Ťij.

„Je pracovný deň, ale nejdeme do práce, aj keď nám znížia plat," prezradil jeden z protestujúcich, 28-ročný pracovník v továrni. „Som už týždeň bez práce pre vojenský puč a neviem, ako prežijem," dodal ďalší mladý demonštrant.

Zdroj: TASR/AP

Demonštrácia sa konala aj v meste Rangún, kde protesty pokračujú už tretí deň po sebe. Demonštranti na hlavnej križovatke v centre mesta skandovali slogany a niesli transparenty s nápismi ako "Odmietame vojenský puč" a "Spravodlivosť pre Mjanmarsko". Na proteste sa zúčastnili spočiatku stovky ľudí, neskôr ich počet prekročil tisícku.

K prevratu v Mjanmarsku - niekdajšej Barme - došlo v pondelok 1. februára, v deň, keď sa mala konať ustanovujúca schôdza nového parlamentu, ktorý vzišiel z novembrových volieb.

Armáda puč zdôvodnila podozreniami z volebných podvodov. Vo voľbách drvivo zvíťazila Národná liga za demokraciu vedená laureátkou Nobelovej ceny za mier Aun Schan Su Ťij.


NEPJITO/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti