Zábery, z ktorých mrazí. Muži nakrútili masívnu lavínu, ktorá ich zasypala

Medzi dvojičkami je trojtýždňový rozdiel. Britka deti počala v rôznom čas.
Zdroj: Instagram / backcountrymiles

Partia kamarátov si počas víkendu išla zajazdiť na snežných skútroch na kopec Uinta Mountains v Utahu, keď sa im zdalo, že sa pod nimi trasie zem.

Išli si zajazdiť na snežných skútroch, no domov sa vrátili s desivým zážitkom. Partia kamarátov z amerického Utahu si natočila masívnu lavínu, ktorá sa na nich valila a napokon ich aj zasypala. Zásah živla sa im nakoniec zázrakom podarilo prežiť, no o pár kilometrov ďalej už štyria lyžiari také šťastie nemali, informuje Daily Mail.

Milesovi Penrosovi sa podarilo lavínu natočiť na mobilný telefón. S dvomi bratmi a ďalšími kamarátmi si počas víkendu išli zajazdiť na snežných skútroch na kopec Uinta Mountains v Utahu, keď sa im zdalo, že sa pod nimi trasie zem. Nakoniec zistili, že o žiadne zemetrasenie nejde. Namiesto toho sa na nich valila obrovská lavína.

„Keď som sa otočil a pozrel hore, uvidel som, že sa k nám blíži obrovská vlna. Môj brat bol otočený chrbtom, a tak som začal kričať „lavína“ najhlasnejšie ako som len vedel,“ opísal chvíle hrôzy Miles.

Lavína nakoniec mužov zavalila, no len čiastočne. Niektorým sa podarilo pred snehom ujsť. Medzi menej šťastnými bol Milesov mladší brat Hunter, ktorý zostal pod snehom zasypaný až po hlavu. „Neexistuje horší pocit, ako keď lavína pochová vášho malého brata,“ napísal Miles, ktorému sa zázrakom podarilo pred lavínou na poslednú chvíľu ujsť, a tak ho nezasiahla. Okamžite sa vybral vyhrabať svojho brata spod snehu. Nikto z mužov sa nakoniec nezranil.

Video spustíte po kliknutí na biely trojuholník priamo na obrázku. Kliknutím na šípku vpravo sa dostanete k ďalším videám:

Zdroj: Instagram/backcountrymiles

Miestne úrady na víkend hlásili vysoké lavínové nebezpečenstvo pre oblasť s vysokou nadmorskou výškou. Nebezpečné boli najmä strmé terény.

Podobné šťastie, ako mali muži na snežných skútroch, však nemali štyria lyžiari, ktorých lavína zasypala asi o tristo kilometrov západne v kaňone Millcreek Canyon. O život prišli dvaja muži a žena zo Salt Lake City (†26, †26, †23) a jedna žena (†29) z mesta Sandy.

Rovnaká lavína zasiahla ešte ďalších štyroch lyžiarov, tým sa však podarilo spod nej vyhrabať. Na mieste zasahoval aj vrtuľník záchrannej služby Intermountain Life Flight.

Starostka okresu Salt Lake Jenny Wilson označila úmrtia za tragédiu. „Naša komunita je veľmi prepojená, strata štyroch mladých ľudí sa dotýka mnohých. Je to obrovská tragédia, všetkým budú veľmi chýbať,“ uviedla Wilsonová.

„Boli to skúsení lyžiari, ktorí boli v komunite dobre známi,“ uviedol pre miestne médiá Drew Hardesty z lavínového strediska v Utahu. Masívna lavína a nestabilné snehové podmienky bránili záchranárom v sobotu v okamžitom pátraní po telách. To obnovili až v nedeľu ráno.

Lavíny si v uplynulých dňoch vyžiadali v USA aj ďalšie obete na životoch. Podľa informačného centra Colorado Avalanche už túto zimnú sezónu zahynulo 21 ľudí, z toho 15 lyžiarov. Do konca sezóny zostávajú ešte dva mesiace. Pre porovnanie, za celú minulú lyžiarsku sezónu prišlo i život celkom 23 ľudí, vrátane ôsmich lyžiarov.

USA/tvnoviny.sk, lm

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Utah

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.