Jamajka hlási akútny nedostatok marihuany. Môže za to kombinácia dvoch faktorov

Daniel Lipšic v Na telo plus.
Zdroj: shutterstock/JonVallejoPhotography

Na Jamajke je užívanie marihuany dekriminalizované od roku 2015.

Jamajka, krajina, ku ktorej neodmysliteľne patrí marihuana, má nečakaný problém. Z trávy sa tam stáva nedostatkový tovar. Sklamaní sú nielen Jamajčania, ale aj turisti, ktorí na ostrov prichádzali aj kvôli dostupnosti tejto ľahkej drogy. Miestni hovoria o veľmi trápnej situácii. Zohnať na ulici v hlavnom meste Kingston marihuanu, je čoraz ťažšie. Dôvodov je viacero, informuje agentúra AP.

Silné dažde sprevádzajúce hurikán zničili veľkú časť úrody. Potom prišlo neobvykle dlhé obdobie sucha. Všetko skomplikoval zákaz nočného vychádzania, ktorý zaviedli ako opatrenie proti šíreniu koronavírusu. Farmári tak v noci nemohli obrábať a zavlažovať svoje polia, čo je pri pestovaní bežná prax. Dopyt po marihuane navyše počas lockdownu výrazne stúpol.

Na Jamajke je užívanie marihuany dekriminalizované od roku 2015. Trestným činom je prechovávanie nad 56 gramov tejto drogy. Pod touto hranicou hrozí prinajhoršom smiešna pokuta. Ľudia si doma môžu pestovať päť rastlín konopy a rastafariáni legálne fajčia trávu počas obradov.

Legalizované je aj pestovanie marihuany pre liečebné účely. Povolenie však má iba 29 pestovateľov, ďalších 73 licencií vydali úrady na spracovanie, prepravu a predaj. Pre väčšinu farmárov je povolenie na pestovanie nedostupné a konope tak naďalej pestujú v malých množstvách nelegálne.

Okrem hurikánov a sucha im tak často ničia polia aj policajti. Podľa odhadov prišli malí farmári vlani možno až o dve tretiny úrody. Legálnej marihuany v lekárňach je vraj dostatok, no tá je aj päťkrát či desaťkrát drahšia.

KINGSTON/kc

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.