Zahraničné

Vo viacerých moslimských krajinách sa skončil ramadán

Moslimovia v Nigérij sa modlia v mešite.jpg
ilustračné foto Zdroj: TASR

Moslimovia v Saudskej Arábii a v ďalších najmenej 12 krajinách dnes oslávia prvý deň trojdňového sviatku íd al-fitr, ktorým sa tradične končí pôstny mesiac ramadán.

Saudská Arábia, kde sa nachádzajú najposvätnejšie islamské pamiatky, oznámila, že nedeľa bola posledným dňom ramadánu. Podobné oficiálne vyhlásenia prišli aj z Bahrajnu, Egypta, Jordánska, Iraku, Kuvajtu, Libanonu, Kataru, Palestíny, Sýrie, Spojených arabských emirátov a Jemenu.

Zdroj: TASR

Prvý deň sviatku íd al-fitr sa v pondelok chystá osláviť aj najľudnatejšia moslimská krajina Indonézia, avšak Omán oznámil, že tento sviatok začne oslavovať až v utorok.
Začiatok a koniec mesiacov islamského lunárneho kalendára sa určuje podľa fáz mesiaca pozorovateľných voľným okom.

Americký prezident Barack Obama zaželal moslimom v Spojených štátoch a inde vo svete požehnané a veselé oslavy ich sviatku. " Íd al-fitr je jednak ukončením ramadánu, ako aj oslavou hodnôt, ktoré nás ako ľudstvo spájajú," uvádza sa v dnešnom vyhlásení Bieleho domu.

Moslimský sviatok íd al-fitr sa začne dnes alebo v utorok - v závislosti od toho, kde sa kedy ukáže mesačný nov. Trvá tri dni a je ukončením pôstneho mesiaca ramadán.

TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti