Ľadová katastrofa v Texase: Mínusové teploty nezažili 70 rokov. Zomrelo už 21 ľudí vrátane detí

snpp2021_slider_marec.jpg
Zdroj: Texas Weather Network

Nízke teploty spôsobili výpadky elektriny a ľudia si nemôžu kúriť.

Zima, akú niektorí Američania ešte nikdy nezažili. Snehová búrka totiž zasiahla aj stredné a južné štáty, kde na mínusové teploty a haldy snehu nie sú zvyknutí. Nízke teploty spôsobili výpadky elektrickej energie a milióny ľudí zostali bez možnosti kúrenia.

V Texase je viac ako 4,4 milióna ľudí bez elektriny spolu s ďalšími státisícmi ľudí v Západnej Virgínii, Kentucky, Louisiane a Oklahome.

Zdroj: Texas Weather Network

Počas zimnej búrky Uri klesli teploty na mínus 17 stupňov Celzia, ľudia zápasia o teplo bez elektrickej energie. Podľa miestnych médií a policajných správ už prišlo v dôsledku nepriaznivého počasia o život najmenej 21 ľudí, uviedla agentúra Reuters.

V texaskom Houstone zomreli žena a dieťa na otravu oxidom uhoľnatým. Podľa miestnej polície bolo pravdepodobne auto použité na vyhriatie garáže, ktorá bola pripojená k domu a jedovaté výpary spôsobili tragédiu.

Pri požiari domu v texaskom meste Sugar Land, ktorý ostal bez elektrickej energie, zomreli tri deti a ich stará mama. Príčina požiaru sa stále vyšetruje.

Ľudia v Texase a okolitých štátoch vôbec nie sú pripravení na takúto zimu. Silná poľadovica a mrznúci dážď spôsobili roztrhanie vodovodných trubiek. Na internete ľudia zverejňujú fotografie stien v bytoch a domoch pokryté ľadom.

Štáty nemajú navyše zimné vozidlá na údržbu snehom zasypaných ciest a chodníkov. Chýbajú aj posýpače, ktoré by pomohli v boji s poľadovicou.

Mnoho ľudí v Texase mrzne doma aj vonku. Niektorí sa ocitli bez domova, pretože strecha nevydržala nápor snehu a ľadu a prepadla sa. Zlyhávajú aj záchranné zložky, pretože poľadovica znemožňuje v danej oblasti dopravu, píše Texas Weather Network.

USA/jh/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Texas

Dôležité udalosti