Texasania stále mrznú, milióny ľudí sú bez elektriny. Chýba im už aj jedlo a voda

Texaská infraštruktúra nezvláda mráz a nápor snehu.

Milióny obyvateľov amerického štátu Texas už niekoľko dní sužuje neobvykle mrazivé počasie v kombinácii s prerušením dodávok elektriny. Zlyhanie elektrickej siete v štáte, ktorý je najväčším producentom energie v USA, vyvolalo polemiku o obnoviteľných zdrojoch energie, reguláciách i klimatických zmenách. Vo štvrtok o tom informoval britský denník The Guardian.

Po výpadkoch prúdu prišla ďalšia rana. Ľuďom dochádza jedlo a voda. Pre zlú dopravnú situáciu a kolapsu elektrickej siete nastali aj problémy s dodávkami zásob a vody. Ľudia navyše vykúpili všetky obchody a supermarkety.

Americká vláda posiela do južných štátov generátory a ďalšie prostriedky. Vlna neobvykle chladného počasia si tu vyžiadala už najmenej 31 obetí, uviedla agentúra Reuters.


Texaská rada pre elektrickú energiu (ERCOT) podľa vlastných slov pozastavila dodávky energie pre milióny svojich zákazníkov po tom, ako bola v dôsledku mrazivého počasia nútená vypnúť niekoľko elektrární. Inak by bolo hrozilo preťaženie siete a jej úplný kolaps naprieč celým Texasom.

Niektorí republikánski poslanci dávajú havarijnú situáciu za vinu zamrznutým veterným turbínam, avšak podľa odborníkov a oficiálnych predstaviteľov majú na súčasnej kríze najväčší podiel elektrárne na zemný plyn.

Nízke teploty majú nepriaznivý vplyv na schopnosť zemného plynu prúdiť cez potrubia do elektrární a domácností. Profesor Michael Webber z Texaskej univerzity v Austine, zaoberajúci sa energetickými zdrojmi, pre miestne médiá uviedol, že "(infraštruktúra zemného) plynu priam teatrálne zlyhala".

Texas je jediný pevninský (t.j. okrem Aljašky a Havaja) štát USA, ktorý má vlastnú, oddelenú energetickú sústavu. Tá zároveň nie je regulovaná Federálnou komisiou pre reguláciu energetiky (FERC). To znamená, že miestne úrady majú síce väčšiu kontrolu nad svojím energetickým sektorom, avšak v prípade rozsiahlych výpadkov energie je ťažšie zabezpečiť dodávky elektriny z iných štátov.

USA/TASR/jh

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme USA

Dôležité udalosti