VIDEO: V Rusku odchytili psov s modrou srsťou. Príčina sfarbenia je nejasná

face6 anketa partia komplet.mp4
Zdroj: reprofoto: Reuters

Ich stav už skúmajú veterinári.

Krutý žart alebo dôkaz ekologickej havárie? Na ruských sociálnych sieťach od minulého týždňa kolujú fotografie psov s jasne modrou srsťou.

Psy našli neďaleko bývalej chemickej továrne pri meste Dzeržinsk asi 400 kilometrov východne od Moskvy. Z tohto dôvodu sa niektorí domnievajú, že zvieratá sa mohli nafarbiť práve v areáli továrne.

Po tom, čo fotografie zaujali verejnosť, sa o celú záležitosť začali zaujímať úrady. Niektorí považovali modrých psov za krutý vtip či koláž, iní však namietali, že psy sú dôkazom o stave prírody v okolí Nižného Novgorodu, kde sa mesto Dzeržinsk nachádza.

Že nejde o koláž sa ukázalo tento týždeň, kedy psov odchytili a následne zverili do starostlivosti veterinárov v jednom zo psích útulkov.

Zábery, ktoré zverejnila agentúra Reuters, ukazujú, že psy majú srsť zafarbenú s rôznou intenzitou. Vyšetrenie však ukázalo, že sú zdravotne v poriadku.

„Stav zvierat je uspokojivý. Sú aktívne, žerú aj pijú. Odobrali sme krvné vzorky, biochemické dáta boli v normále," uviedol veterinár Iľja Kazakov.

Fabriku, kde sa vyrábala kyselina kyanovodíková, pred šiestimi rokmi museli pre finančné problémy uzavrieť. Či sa na jej území nachádzajú chemikálie a v akom stave, nie je jasné.

Že by sa v továrne nachádzali nejaké volne prístupné nebezpečné chemikálie, popiera konkurzný správca skrachovanej fabriky Andrej Mislevets.

Dodal však, že psy sa možno mohli obtrieť o zvyšky síranu meďnatého (modrej skalice). Pôvod farby s definitívnou platnosťou určí laboratórium. Tam už odoslali na rozbor psiu srsť a exkrementy modrých psov.

DZERŽINSK/rd

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Psy

Dôležité udalosti