VIDEO: Od Antarktídy sa odtrhla obrovská ľadová kryha. Je väčšia ako New York

Erik Žibek
Zdroj: reprofoto: Reuters

Zlom vedie kúsok od polárnej stanice.

Od antarktického ľadovca Brunt neďaleko britskej polárnej stanice Halley sa predošlý týždeň odlomila ľadová kryha, ktorej plocha je väčšia ako rozloha mesta New York. Píše CNN.

Uvádza to na svojom webe britská antarktická operácia British Antarctic Survey (BAS), ktorá zmienenú výskumnú stanicu spravuje.

Vznik obrej kryhy popisujú ako ďalšiu etapu procesu pozorovaného množstvo rokov. Základňa Halley sa nachádza priamo na ľadovci Brunt, a tak majú britskí vedci o jeho vývoji dobrý prehľad.

Pracovníci BAS údajne prvýkrát detekovali vznik masívnych prasklín v ľadovci, ktorý pláva na Weddelskom mori, takmer pred desiatimi rokmi.

Signály o tom, že sa blíži významný prípad takzvaného telenia ľadovca, začali prichádzať vlani v novembri, keď sa relatívne nová trhlina na sever od základne začala približovať k už existujúcej medzere v ľade.

„Počas januára sa táto trhlina predlžovala severovýchodným smerom rýchlosťou až jeden kilometer denne a razila si cestu 150 metrov tlstým plávajúcim ľadovým šelfom. Kryha sa utvorila, keď sa ráno 26. februára trhlina za niekoľko hodín rozšírila o niekoľko stoviek metrov," popisuje BAS.

Odlomený kus ľadovca má údajne rozlohu 1270 kilometrov štvorcových. Dopady takýchto javov sú podľa BAS nepredvídateľné, vznik novej kryhy by však nemusel ovplyvniť chod polárnej stanice Halley.

V roku 2017 sa od antarktického ľadovca Larsen-C odtrhol ešte väčší „iceberg". Kryha označovaná ako A68a mala pôvodne 5800 štvorcových kilometrov, v januári sa rozlomila na najmenej dva kusy, ktoré sa nachádzali juhovýchodne od neobývaného ostrova Južná Georgia stovky kilometrov od Antarktídy.


BRATISLAVA/rd

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti