VIDEO: Kamera zachytila moment obrovského výbuchu sopky

Indonézska sopka Sinabung sa nachádza na ostrove Sumatra.

Indonézska sopka Sinabung na ostrove Sumatra opäť vystrašila obyvateľov, ktorí žijú v jej blízkosti. V utorok (2. marca) vybuchla a do ovzdušia vyniesla obrovský oblak popola približne do výšky päť kilometrov, uviedla agentúra Reutes.

Mohutnú explóziu zaznamenali aj kamery. Bola to prvá väčšia explózia od augusta minulého roka. V regióny museli vydať druhý stupeň varovania.

Zatiaľ nie sú hlásené žiadne úmrtia ani väčšie školy, ale obyvatelia dostali zákaz priblíženia sa k miestu výbuchu na tri kilometre.


„Miestni obyvatelia sú vystrašení. Mnohí z nich zostávajú zatvorení doma, aby sa vyhli sopečnému prachu," uviedol Roy Bangun (41) pre spravodajskú agentúru AFP. Pracovník z monitorovacieho vulkanického centra uviedol, že podobný výbuch nevidel od roku 2010.

Sinabung vybuchuje prerušovane už celé roky. V roku 2016 zahynulo deväť dedinčanov, keď sopka vystrelila žeravý plyn a vulkanické materiály, známe pod názvom pyroplastický prúd.

Indonézia má najväčší počet aktívnych sopiek na svete - je ich tam 127 a výbuchy 77 z nich sa datujú ešte pred začiatkom 17. storočia.


JAKARTA/jh

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Indonézia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.