Zahraničné

Zomrel posledný člen posádky, ktorá zhodila bombu na Hirošimu

Pohľad na hríbovitý oblak, ktorý stúpa k oblohe asi hodinu po výbuchu atómovej bomby v  japonskej Hirošime.jpg
pohľad na hríbovitý oblak, ktorý stúpa k oblohe asi hodinu po výbuchu atómovej bomby v japonskej Hirošime. Zdroj: TASR

Podľa Van Kirkovho priateľa zomrel posledný člen posádky Enoly Gay po niekoľkotýždňovej hospitalizácii.

Vo veku 93 rokov zomrel v pondelok v americkej Atlante Theodore Van Kirk, posledný žijúci člen posádky bombardéra Enola Gay, ktorý na japonské mesto Hirošima zhodil v roku 1945 jadrovú bombu. Informovala o tom dnes agentúra Reuters.

Van Kirkovo úmrtie potvrdili predstavitelia Spoločenstva seniorov v Stone Mountain na predmestí Atlanty. Theodore "Dutch" Van Kirk, bol navigátorom lietadla typu B-29 Superfortress, ktoré 6. augusta 1945 zhodilo na Hirošimu atómovú bombu nazvanú Little Boy (Chlapček). Pri jej výbuchu zahynulo okamžite 78.000 ľudí. Do konca roku 1945 dosiahol počet obetí jadrového výbuchu približne 140.000 mŕtvych z celkového počtu 350.000 obyvateľov Hirošimy.

Zdroj: TASR

O tri dni neskôr zhodili Spojené štáty druhú atómovú bombu nazvanú Fat Man (Tučniak) na japonské mesto Nagasaki. Japonské cisárstvo 15. augusta 1945 kapitulovalo, a tým sa oficiálne skončila druhá svetová vojna.

TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Krátka správa

Azerbajdžan zadržal vysokopostaveného veliteľa Náhorného Karabachu.

Podľa azerbajdžanských úradov má byť podozrivý z „teroristickej“ činnosti v tomto regióne, ktorý má arménske väčšinové obyvateľstvo a nachádza sa v rámci hraníc Azerbajdžanu. Bezpečnostná služba identifikovala muža ako Davita Manukjana. V arménskej armáde mali povýšiť do hodnosti generálmajora, potom sa stal prvým zástupcom veliteľa separatistických síl v Náhornom Karabachu.

Krátka správa

Nemecko potvrdilo spoločné pohraničné hliadky s Poľskom a ČR.

Potvrdila to nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová. Spoločné hliadky českých, poľských a nemeckých pohraničníkov budú podľa ministerky posilnené. Faeserová tiež uviedla, že tieto tri krajiny vytvoria aj pracovnú skupinu na boj proti prevádzačstvu.

Krátka správa

Rusko začína s jesenným odvodom brancov, na Ukrajine nasadení nebudú.

Každoročný jesenný odvod do armády sa začína 1. októbra. Generálny štáb ruskej armády však budúcich odvedencov ubezpečil, že nebudú nasadení vo vojne na Ukrajine. Kontradmirál Vladimir Zemľanskij, ktorý má v generálnom štábe ruskej armády na starosti odvody, uviedol, že branci absolvujú len 12-mesačnú základnú vojenskú službu.

Krátka správa

Francúzsko zápasí s inváziou ploštíc.

Parížska radnica požiadala francúzsku vládu, aby v záujme ochrany verejného zdravia urýchlene prijala opatrenia proti plošticiam, ktorých výskyt zaznamenali už aj v prostriedkoch hromadnej dopravy. Podľa prieskumu Národnej agentúry pre bezpečnosť potravín, životného prostredia a zdravia pri práci sa zamorenie plošticami vyskytuje v 11 percentách francúzskych domácností.

Krátka správa

Prevádzka letiska vo Frankfurte bola prerušená po spozorovaní dronu.

Viacero letov bolo zrušených alebo odložených. Prevádzka medzinárodného letiska bola úplne zastavená asi na 40 minút. Bezpilotné lietadlo spozorovali opakovane.