Americký Kongres schválil stimulačný balík v hodnote 1,9 bilióna dolárov

Kongres.
Zdroj: TASR - AP

Prezident Joe Biden ho plánuje podpísať v piatok.

Americká Snemovňa reprezentantov schválila v stredu návrh zákona o pomoci pre podniky a občanov USA postihnutých koronavírusovou pandémiou v hodnote 1,9 bilióna dolárov (1,6 bilióna eur). Prezident Joe Biden ho plánuje podpísať v piatok, informovala agentúra AFP.

Demokratmi kontrolovaná dolná komora Kongresu schválila právnu normu pomerom hlasov 220:211, bez podpory jediného republikánskeho zákonodarcu. Poslanci o návrhu hlasovali už druhý raz, Senát ho totiž schválil v sobotu až po tom, ako z neho vyňal zvyšovanie minimálnej mzdy.

"Táto legislatíva dáva šancu ľuďom, ktorí tvoria hlavnú oporu tohto národa - zamestnancom kritickej infraštruktúry, ľudom, ktorí udržujú túto krajinu v chode, pracujúcim ľudom, ktorí ju vybudovali," povedal Biden v reakcii na stredajšie hlasovanie.

Súčasťou pandemického stimulačného balíka je aj jednorazový príspevok v hodnote 1400 dolárov pre značnú časť obyvateľov USA. Tento príspevok by mohli ľudia začať dostávať už v priebehu marca, priblížil Biden podľa agentúry Reuters.

Joe Biden chce novými ekonomickými opatreniami oživiť hospodárstvo a vytvoriť milióny pracovných miest. Navrhovaný balík okrem iného poskytne ďalšiu pomoc pre nezamestnaných a financie na testovanie obyvateľstva a distribúciu vakcín.

Republikáni stimulačný balík v takomto veľkom rozsahu odmietajú. Podľa nich je za ním "socialistická agenda" a vadí im aj podľa nich príliš vysoká hodnota pomoci.

Prieskumy verejnej mienky podľa AFP však ukazujú, že balík pomoci na zmiernenie koronakrízy sa medzi Američanmi teší veľkej popularite, a to aj medzi voličmi Republikánskej strany.

Potvrdili aj nového ministra spravodlivosti

Americký Senát potvrdil v stredu Merricka Garlanda vo funkcii ministra spravodlivosti USA. Informovala o tom agentúra AP s tým, že Garlanda odobrili vysokým počtom hlasov senátori z oboch politických táborov.

Demokrati označili Garlanda, ktorý je sudcom federálneho odvolacieho súdu v metropole Washington, za čestného sudcu, ktorý má vysokú kvalifikáciu na to, aby viedol rezort spravodlivosti po búrlivých štyroch rokoch vlády Donalda Trumpa.

Merricka Garlanda ako vhodného na tento post vníma a jeho kvality oceňuje aj množstvo republikánov, všíma si AP. Dodáva, že senátori ho odsúhlasili pomerom hlasov 70:30.

Garland (68) má povesť umierneného liberála. Do pozornosti médií sa najviac dostal v roku 2016 ako nominant bývalého prezidenta USA Baracka Obamu do funkcie sudcu najvyššieho súdu po tom, čo sa tam uvoľnilo jedno miesto po náhlom úmrtí sudcu Antonina Scaliu, ktorý bol známy svojimi striktne konzervatívnymi názormi.

Vtedajší líder republikánskej väčšiny v Senáte Mitch McConnell však hlasovanie o nominácii Garlanda vtedy zablokoval. Zdôvodnil to pritom tým, že v roku, keď sa majú odohrať voľby, by mal sudcov do najvyššieho súdu nominovať až nový prezident.

Garlanda za nového ministra spravodlivosti v stredajšom hlasovaní celkovo odobrilo okrem 50 demokratov aj 20 republikánov, medzi nimi práve aj zmienený senátor McConnell.

USA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Kongres

Dôležité udalosti