Tisíce žien v Austrálii požadovali spravodlivosť pre obete sexuálnych útokov

Tisíce žien sa v pondelok zišli vo viac ako 40 mestách po celej Austrálii.
Zdroj: TASR/Mick Tsikas/AAP Image via AP

Nedávno zverejnené obvinenia sa týkajú aj v súčasnosti 50-ročného austrálskeho ministra spravodlivosti, ktorý mal v roku 1988 ešte ako študent znásilniť 16-ročné dievča.

Tisíce žien sa v pondelok zišli vo viac ako 40 mestách po celej Austrálii vrátane metropoly Canberra na zhromaždeniach, na ktorých požadovali rodovú rovnosť a spravodlivosť pre obete sexuálnych útokov. Informovali o tom agentúry AFP a Reuters.

Zhromaždenia sa konali pod mottom #March4Justice (Pochod za spravodlivosť). Väčšina účastníčok podujatia v Canberre, ktoré sa zhromaždili pred sídlom parlamentu, bola oblečená v čiernom a v rukách držali veľké transparenty so sloganmi ako "Nepočúvate", "O koľkých obetiach viete?" či "Verím jej".

Delegácia organizátorov odmietla pozvanie na súkromné stretnutie s austrálskym premiérom Scottom Morrisonom, pretože to považujú za "neúctu" k obetiam sexuálnych útokov, ktoré sa často dejú práve za zatvorenými dverami.


„Myslím si, že predseda vlády, ak mu skutočne záleží na ženách, ak mu skutočne záleží na našich hlasoch ... (mohol) otvoriť dvere, prejsť cez nádvorie a prísť nás vypočuť," povedala pre televíziu ABC jedna z organizátoriek pochodu Janine Hendryová.

Nedávno zverejnené obvinenia sa týkajú aj v súčasnosti 50-ročného austrálskeho ministra spravodlivosti Christiana Portera, ktorý mal v roku 1988 ešte ako študent znásilniť 16-ročné dievča. Porter obvinenie zo znásilnenia začiatkom marca poprel. V pondelok podal žalobu za ohováranie na verejnoprávnu televíziu ABC, ktorá predtým informovala o obvineniach voči nemenovanému ministrovi. Jeho právnici však tvrdia, že v článku ABC je Porter "ľahko identifikovateľný" a od jeho zverejnenia je vystavený prenasledovaniu médiami.

Austrálske médiá tiež informovali, že ženy v opozičnej Labouristickej strane založili v uplynulých dňoch stránku na Facebooku, kde podrobne popisujú údajné sexuálne obťažovanie zo strany mužských kolegov a politikov.

Vláda v tejto súvislosti nariadila nezávislé vyšetrenie týchto obvinení a zriadila nové podporné služby pre jeho zamestnancov. Kritici však tvrdia, že sú potrebné systémové zmeny - nielen v politike, ale aj v celej austrálskej spoločnosti.

CANBERRA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Obťažovanie

Dôležité udalosti