Mexickí colníci zadržali lietadlo s vakcínami Sputnik V, podľa Ruska sú falošné

0602_Smotanka_06_02_P30_So_18_20__12.mp4
Zdroj: TASR/AP/Fateh Guidoum

Sputnik V je jednou z piatich vakcín schválených v Mexiku.

Mexickí colníci našli vo štvrtok 5775 dávok ruskej vakcíny proti koronavírusu Sputnik V na palube súkromného lietadla, ktoré malo odletieť do Hondurasu, uviedla agentúra DPA. Podľa mexického daňového úradu bolo 1155 ampuliek ukrytých medzi nápojmi a zmrzlinou v dvoch chladiacich zariadeniach. Ruský fond priamych investícií (RDIF) okamžite zareagoval a uviedol, že vakcíny sú falošné, píše DPA.

„Analýza fotografií vrátane dizajnu ampuliek a štítkov naznačuje, že ide o falošnú látku, ktorá nemá nič spoločné s pôvodnou vakcínou," uvádza vo vyhlásení RDIF. „Toto je príklad možnej provokácie voči Sputniku V," dodal.

Sputnik V je jednou z piatich vakcín schválených v Mexiku. Prvá dodávka z celkových 24 miliónov dávok vakcín bola doručená koncom februára. Mexiko doteraz zaočkovalo iba okolo 627.000 obyvateľov, čo predstavuje 0,5 percenta tamojšej populácie. Očkovať začalo na Vianoce.

Honduras tiež schválil ruskú vakcínu a oznámil, že nakúpi 4,2 milióna dávok. Táto stredoamerická krajina však doteraz dostala iba asi 50.000 dávok od Izraela a prostredníctvom programu COVAX pre chudobnejšie krajiny. Lietadlo malo podľa mexických úradov odletieť z juhovýchodného mexického mesta Campeche do mesta San Pedro Sula v Hondurase. Posádka a cestujúci, všetci občania Hondurasu, boli zadržaní.

MEXIKO/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Mexiko

Dôležité udalosti