Ako zmenila pandémia koronavírusu ovzdušie vo svete? Budete prekvapení

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: Shutterstock.com

Všetko má svoje pre aj proti.

Pandémia koronavírusu zmenila životy všetkých ľudí na svete. Zasiahla ekonomiku, spoločenský život, služby aj turizmus. Lockdowny v mnohých krajinách ale zapríčinili aj zmenu ovzdušia k lepšiemu. Ako uviedla švajčiarska technologická spoločnosť v oblasti kvality ovzdušia IQAir, vzduch sa „vyčistil" vo väčšine krajín sveta.

Nariadenia ohľadom pandémie zasiahli aj priemyselnnú činnosť, obmedzili dopravu a to všetko pomohlo k zlepšeniu kvality ovzdušia. IQAir vydala za rok 2020 správu, v ktorej skúmala 106 krajín. Analyzovali koncetráciu prachu PM2,5. Je to zmes vzdušných častíc s priemerom nepresahujúcim 2,5 mikrometra.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) uvádza, že PM2,5 je najškodlivejšou látkou znečisťujúca ovzdušie pre človeka. Vedie k smrteľným ochoreniam vrátane rakoviny či srdcových problémov.

Vedci zistili, že v porovnaní s rokom 2019 sa kvalita ovzdušia zlepšila v 84 percentách krajín sveta a zároveň v 65 percentách krajín Európy. Najlepšia zlepšenie zaznamenali v Singapure, Pekingu a Bangkoku.

Je však pravdepodobné, že dosiahnutý efekt nebude udržateľný. Keď sa zrušia pandemické opatrenia, globálne znečistenie sa môže vrátiť na úroveň pred pandémiou.

Rebríček krajín s najväčším znečistením ovzdušia

1. Bangladéš

2. Pakistan

3. India

4. Mongolsko

5. Afganistan

6. Omán

7. Katar

8. Kirgizsko

9. Indonézia

10. Bosna a Hercegovina

Slovensko je na 61. mieste s miernym znečistením. Najčistejšie ovzdušie je v krajinách Portoriko, Nová Kaledónia, Panenské ostrovy, Švédsko, Fínsko a Nórsko.

BRATISLAVA/jh

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Ovzdušie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.