Ilegálny karneval v Marseille vyvolal pobúrenie. Zabávalo sa na ňom vyše 6000 ľudí, často bez rúšok

Ilegálny karneval v Marseille
Ilegálny karneval v Marseille Zdroj: Jérôme Godefroy/Twitter

Uvoľnenie opatrení si najmä mladí vysvetlili po svojom.

Vyše 6000 ľudí, väčšinou bez rúška, sa cez víkend zúčastnilo na ilegálnej pouličnej párty v juhofrancúzskom meste Marseille. Vláda to odsúdila ako "neprípustné" porušenie pravidiel proti šíreniu ochorenia COVID-19, informovala v pondelok tlačová agentúra AFP.

Zhromaždenie v štýle karnevalu v prístavnom meste pritiahlo predovšetkým mladých ľudí, z ktorých mnohí priznali frustráciu z obmedzovania zhromaždení a zatvorenia barov aj nočných klubov počas pandémie koronavírusu.

Marseille nepatrí medzi 16 rôznych regiónov Francúzska, kde v sobotu 20. marca začal platiť nový lockdown - v prístavnom meste totiž v súčasnosti zaznamenávajú nižšie počty prípadov nákazy než francúzske ohniská ako napríklad neďaleké mesto Nice na pobreží Stredozemného mora alebo oblasť metropoly Paríž.

„Je to úplne neprípustné v období, keď sa my všetci snažíme, prispôsobujeme, organizujeme svoje životy tak, aby sme dodržali rôzne pravidlá, a bojujeme proti pandémii," vyhlásila v pondelok hovorkyňa ministerstva vnútra Camille Chaizeová pre rozhlasovú stanicu Franceinfo. Deväť ľudí bolo zatknutých a desiatky dostali pokutu, dodala.


Starosta Marseille Benoit Payan na Twitteri napísal, že toto podujatie ho "rozhnevalo". Dodal: „Nič nás neospravedlňuje, ak podkopávame naše kolektívne úsilie udržať koronavírus na uzde."

Francúzska vláda zaviedla v sobotu určitý lockdown, týkajúci sa približne tretiny obyvateľstva: zatvorené sú obchody predávajúce iný ako nevyhnutný tovar a v týchto zónach je zakázané aj cestovanie, ale školy sú otvorené a ľudia môžu odísť z domu podľa vlastného želania.


MARSEILLE/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Marseille

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.