Pri nehode vrtuľníka zahynul miliardár a majiteľ TV Markíza Petr Kellner (†56)

Petr Kellner.
Zdroj: PPF

Haváriu mal prežiť fotograf a bývalý majster Českej republiky v snowboardingu David Horváth.

Pri páde vrtuľníka na Aljaške zahynulo päť ľudí, medzi nimi aj český miliardár a majiteľ TV Markíza Petr Kellner (†56). Tragická udalosť sa mala stať v sobotu. Informujú o tom agentúra AP a denník The New York Times.

Podľa agentúry AP sa išla pätica ľudí na ľadovec lyžovať. Na miesto ich dopravovala práve helikoptéra. Štyria ľudia na palube a pilot nehodu neprežili, posledný cestujúci je vo vážnom stave v nemocnici v Anchorage.

Haváriu mal prežiť fotograf a bývalý majster Českej republiky v snowboardingu David Horváth. Horváth miliardára Petra Kellnera často fotil, rovnako ako jeho dcéru Annu, ktorá preteká na koňoch. Infoŕmuje o tom český Deník N.


Všetky obete nešťastia sa podarilo identifikovať. Spolu s českým podnikateľom a najbohatším Čechom zahynul aj ďalší muž, Benjamin Larochaix (†50), ktorý mal české občianstvo. Podľa agentúry patrili k častým hosťom tunajšieho luxusného horského strediska Tordillo Mountain Lodge. Ďalšie dve obete sú podľa AP dvaja ľudia z Aljašky a to Sean McMannany (†38) a pilot Zachary Russel (†33) z Anchorage.

ZDROJ: Twitter/AP

Z pätice obetí sú traja hostia horského strediska a dvaja sprievodcovia z Tordrillo Mountain Lodge, uviedla hovorkyňa spoločnosti Mary Ann Pruittová. Greg Harms bol priekopníkom takzvaného heli-ski na Aljaške a mnoho rokov pracoval v stredisku, uviedla Pruittová pre AP.

McMannany bol sprievodcom cez 10 rokov a posledných päť rokov pracoval v stredisku. Bol tiež lavínovým inštruktorom a horským vodcom.

Russel bol pilotom spoločnosti Soloy Helicopters, spoločnosti so sídlom vo Wasille, ktorá má na základe zmluvy zabezpečovať dopravu, uviedol Pruittová.


Petr Kellner, ktorý má štyri deti, sa narodil v roku 1964 v Českej Lípe a bol majoritným vlastníkom holdingovej spoločnosti PPF Group. Ku dňu 16. júna 2019 odhadol magazín Forbes jeho majetok na 15,5 miliardy dolárov a zaradil ho tým na 73. miesto svetových miliardárov.

Kellnerova skupina PPF vlani v októbri prevzala mediálnu spoločnosť Central European Media Enterprises (CME), ktorá prevádzkuje 30 televíznych staníc v strednej a východnej Európe, medzi nimi aj televíziu Markíza.

„Skupina PPF s hlbokým zármutkom oznamuje, že 27. marca 2021 jej majoritný akcionár Petr Kellner tragicky zahynul pri nehode vrtuľníka v pohorí Aljašky. Incident, pri ktorom vyhaslo 5 ľudských životov, je predmetom vyšetrovania. Petr Kellner mal 56 rokov. Jeho pracovný život bol plne v znamení neuveriteľnej pracovitosti a kreatívnosti, ale jeho súkromný život patril jeho rodine. Jeho pohreb prebehne v úzkom rodinnom kruhu,“ uvádza v stanovisku skupina PPF.

Riadením činnosti skupiny PPF bol po smrti jej zakladateľa a väčšinového (98,93 %) vlastníka Petra Kellnera poverený jeden z minoritných akcionárov Ladislav Bartoníček.

Eurocopter AS50 havaroval z neznámych dôvodov v sobotu asi 80 kilometrov východne od Anchorage. Nehoda sa stala o 18.35 h. V nedeľu to potvrdil Federálny letecký úrad. Úrady uviedli, že miesto havárie bolo blízko ľadovca Knik.

Príčina nehody je podľa agentúry nateraz predmetom vyšetrovania. Aljašská záchranná služba dostala správu o zmiznutí vrtuľníka v sobotu o 22.00 h tamojšieho času.

Chata sa nachádza asi 97 kilometrov severozápadne od Anchorage pri jazere Judd. Na webe spoločnosti sa označuje za najdlhšie fungujúcu heli-ski chatu na Aljaške a sľubuje hlboký sneh, nedotknuté zjazdy v niektorom z najlepších horských terénov na svete. „Bezkonkurenčné vysokohorské dobrodružstvo je vzdialené iba helikoptérou,“ uvádza sa na webovej stránke.

Po nešťastí v stanovisku uviedli, že to bolo prvýkrát v histórii ich 17-ročného podnikania, čo museli čeliť takejto udalosti.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Aljaška

Dôležité udalosti