Záchranári zverejnili prvé fotografie miesta, kde zahynul miliardár Petr Kellner

Nehoda vrtuľníku na Aljaške.
Zdroj: Profimedia.sk

Nehodu prežil iba jeden pasažier. Ide o českého fotografa a snowboardistu Davida Horvátha.

Záchranári zverejnili fotografie havarovaného vrtuľníka po tragickej nehode na Aljaške, pri ktorej zahynul najbohatší Čech a majiteľ TV Markíza Petr Kellner. Spolu s ním bolo na palube stroja ďalších päť ľudí. Nehodu neďaleko ľadovca Knik prežil iba jeden.

Aljašský úrad pre verejnú bezpečnosť v pondelok večer potvrdil, že ide českého fotografa a snowboardistu Davida Horvátha. Ten je vo vážnom stave, našťastie je stabilizovaný. Po nehode ho previezli do nemocnice v Anchorage.

Zdroj: Profimedia.sk

Vyšetrovanie nešťastia pokračuje. Skúmať budú najmä vrak vrtuľníka. Jeho načasovanie je neisté vzhľadom na terén a predpoveď ďalšieho snehu. Telá boli odovzdané aljašskému štátnemu lekárovi. Dočasné letové obmedzenie, ktoré platilo nad oblasťou ľadovca Knik, bolo zrušené.

Úrad zverejnil aj fotografie Aljašskej horskej záchrannej skupiny (Alaska Mountain Rescue Group) zo záchrannej operácie a z miesta havárie.

Zdroj: Profimedia.sk

Čo nové o nehode vieme?

Tragická udalosť sa stala v sobotu, plán bol lyžovačka na ľadovci. Prenajatý vrtuľník Airbus AS350 B3 „uskutočňoval operácie heli-ski v oblasti strmého a odľahlého terénu v pohorí Chugach neďaleko ľadovca Knik", uviedol člen Národnej rady pre bezpečnosť dopravy Tom Chapman.

Miesto nešťastia, asi 34 kilometrov juhovýchodne od Palmeru, je kvôli členitému terénu a snehovým podmienkam prístupné iba vrtuľníkom. Palmer sa nachádza asi 72 km severne od Anchorage.

Na základe pozorovaní, ktoré urobili aj forografiami zo vzduchu, sa zdá, že vrtuľník narazil na horu asi štyri metre pod hrebeňom. Vrtuľník sa potom skotúľal asi 250 metrov z kopca.

Zdroj: Profimedia.sk

Na základe satelitných signálov vysielaných z vrtuľníka NTSB uviedla, že lietadlo bolo naposledy počuť v sobotu 18.34 a hlásilo oneskorenie spotreby zhruba o 20.30 h. Ďalší operátor, ktorý sa podieľal na pátraní, našiel vrak asi o hodinu neskôr, uviedol Chapman.

Tím vyšetrujúci nehodu sa bude zaoberať letovou spôsobilosťou, operáciami, meteorológiou, štruktúrami, výkonmi vrtuľníkov, záznamovými zariadeniami a ľudským výkonom. Tiež dúfajú, že sa spoja s pozostalými. Zatiaľ nie je známe, či pred zrážkou došlo k nejakému druhu komunikácie pilota.

Zdroj: PPF

Okrem českého miliardára na palube zahynul päťdesiatročný Benjamin Larochaix, ktorý mal tiež české občianstvo, päťdesiatdvaročný Gregory Harms z Colorada, tridsaťosemročný Sean McManamy a tridsaťtriročný Zachary Russell, ktorý mal pilotovať.


BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti