Džihádistka z cudziny pri zásahu bezpečnostných síl zabila seba i dcérku

Ilustračné foto.
Zdroj: TASR

Ďalšie dievčatko pri výbuchu utrpelo zranenia.

Tuniské ministerstvo vnútra v piatok (1. 4.)  informovalo o smrti džihádistky z cudziny, ktorá pri zásahu bezpečnostných zložiek aktivovala výbušninu v opasku na tele. Spolu s ňou pri explózii zahynula aj jej maloletá dcéra. Ďalšie dievčatko pri výbuchu utrpelo zranenia. O život prišiel aj muž, zrejme manžel či druh džihádistky, informoval web L'Orient-Le Jour.

K týmto úmrtiam došlo počas bezpečnostnej operácie, ktorú tuniské bezpečnostné zložky podnikli vo štvrtok v horskej oblasti v regióne Kasrajn ležiacom pri hraniciach s Alžírskom.

Národná garda a vojenské jednotky vo štvrtok (31. 3.) v pohorí Džabal Mghila uskutočnili "proaktívnu operáciu", počas ktorej "eliminovali" aj teroristu Hamdího Dhuíba, príslušníka alžírskeho zoskupenia Vojaci kalifátu pridruženej k organizácii Islamský štát (IS).

Podľa tlačovej správy ministerstva vnútra ide o vysokopostaveného veliteľa, ktorý je podozrivý z "účasti na mnohých teroristických operáciách".

Pohoria v tejto časti Tuniska sú považované za hlavnú základňu a skrýšu džihádistických povstalcov. Armáda tam od roku 2012 prenasleduje ozbrojené skupiny vrátane oddielov Brigád Ukba ibn Náfi - miestnej odnože al-Káidy islamského Maghribu (AQIM). Toto zoskupenie je podozrievané aj zo spoluúčasti na atentáte v tuniskom múzeu Bardo (Bárdú) z marca 2015.

Džihádisti v minulosti útočili aj na dovolenkárov

Tento a podobné teroristické útoky sa následne prejavili na znížení záujmu zahraničných turistov o dovolenkové pobyty v Tunisku, ktoré je pritom od príjmov v cestovnom ruchu závislé.

Zdroj: TASR

Teroristické útoky, ktoré Tunisko zažilo po prodemokratickej revolúcii z roku 2011, si vyžiadali desiatky životov - príslušníkov bezpečnostných zložiek, civilistov i zahraničných turistov.

Od roku 2015, keď džihádisti zaútočili na autobus prezidentskej stráže, v krajine stále platí výnimočný stav, ktorý sa obnovuje dvakrát ročne.

TUNIS/TASR
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Džihádista

Dôležité udalosti