Nešťastný žart na 1. apríla. Pozvánka na fingovaný koncert prilákala do Bruselu tisícky nadšencov

Zasahovať museli ťažkoodenci.
Zasahovať museli ťažkoodenci. Zdroj: TV Markíza

Davy rozháňali policajti na koňoch a vodné delá.

Nešťastný prvoaprílový žart. Pozvánka na fingovaný koncert prilákala do centra Bruselu tisícky nadšencov. Davy rozháňali policajti na koňoch a vodné delá.

Za všetkým bola nevinná pozvánka na sociálnej sieti Facebook, ktorá sľubovala koncert „dídžejov" pod holým nebom. O udalosť sa zaujímali desaťtisíce mladých ľudí a väčšina potvrdila svoju účasť.

Deň pred plánovaným koncertom úrady varovali, že akcia je v rozpore s pandemickými opatreniami.

Organizátori koncertu ihneď na stránke objasnili, že išlo len o prvoaprílový žart a ľudia si majú dať pozor, aby sa nedostali do rúk polície.

Prvého apríla ale plánované miesto predsa len zaplnili skupiny teenagerov. Aj keď nič nenaznačovalo, že by sa koncert dídžejov mal naozaj uskutočniť.

Mnohí sa prišli s priateľmi odreagovať v dobrej viere, že opatrenia dodržujú. Belgický súd totiž včera nariadil vláde, aby zrušila všetky obmedzenia, pretože sú v rozpore s ľudskými právami.

Podvečer však vyšlo nečakané vyhlásenie, že vláda sa voči rozhodnutiu súdu odvoláva. Policajti začali vyzývať ľudí, aby sa rozišli a tí, korí tak neurobia, dostanú pokutu. Niektorí odišli, no mnohí začali mužov zákona provokovať a hádzať do nich rôzne predmety.

Poriadkové sily použili na rozohnanie davu jazdeckú políciu, psov, slzotvorný plyn aj vodné delá. Z hora situáciu monitoroval policajný vrtuľník a drony.

Prvoaprílový žart sa napokon skončil zraneniami na oboch stranách. Vyšetrovatelia teraz pátrajú, kto stránku fingovaného koncertu založil.

Pozrite si reportáž


BRUSEL/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Brusel

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.