Zlatý sprievod faraónov sledovali v Káhire tisíce ľudí

Prevoz múmií.
Prevoz múmií. Zdroj: AP Photo

Egypťania prepravovali 22 múmií faraónov z jedného múzea do druhého.

Okázalý sprievod, aký sa len tak nevidí. Egypťania prepravovali 22 múmií faraónov z jedného múzea do druhého. Bola to pastva pre oči.

Zlatý sprievod faraónov sledovali v Káhire tisíce ľudí, za mimoriadne prísnych bezpečnostných opatrení. Z múzea na námestí Tahrír, kde múmie spočívali posledných sto rokov, ich prevážali do nového Národného múzea egyptskej civilizácie v 5 kilometrov vzdialenej bývalej metropole Fustát. Každá múmia bola v samostatnom vozidle, samozrejme bohato vyzdobenom.

Veľkolepá akcia trvala zhruba 45 minút. Panovníkov - 18 mužov a štyri ženy - prepravili v chronologickom poradí podľa doby, v ktorej vládli. Prvý bol Sekenenre Tao, zo 17. dynastie, a posledný zas Ramesse IX., ktorý vládol v 12. storočí pred narodením Krista. Cesta, po ktorej vozidlá šli, bola nanovo vydláždená, aby bola čo najhladšia. Múmie Egypťania vložili do špeciálnych boxov naplnených dusíkom.

Na sociálnych sieťach sa objavili názory, že Egypťanov za presun faraónov môže postihnúť kliatba, o ktorej sa hovorí roky. Niektorí si dokonca myslia, že sa to už aj stalo - len nedávno uviazla v Suezskom prieplave nákladná loď, krátko po tom sa v Egypte zrazili dva vlaky. Egyptológovia však nad takýmito konšpiráciami iba krútia hlavou.

Pozrite si reportáž


KÁHIRA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.