Arktický vzduch z Grónska prenikne až do Chorvátska. V Európe hrozia škody

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: shutterstock.cm

Mrazy môžu zničiť úrodu.

V utorok sme na Slovensku zaznamenali výrazné ochladenie. Môže za to arktický vzduch z Grónska, ktorý zasiahol viaceré krajiny Európy. Ako píše imeteo.sk, mrazy preniknú až do Chorvátska.

Mrazivé počasie môže spôsobiť výrazné škody. Ohrozí totiž poľnohospodárske plodiny, ktoré už začali kvitnúť. Minulý týždeň teploty dosahovali 25 stupňov a v mnohých krajinách Európy lámali rekordy. Teraz prišlo ochladenie, ktoré bude trvať niekoľko dní.

Studený front sa dostane aj do Álp a nad Balkán. Noc z utorka na stredu bude na mnohých miestach mrazivá ako v zime. Podobne tomu bude aj nasledujúcu noc. Náhly pokles teplôt a noci aj pod bodom mrazu ohrozujú vegetáciu.

Studený vzduch sa dostane aj do južných častí Európy, kde môže spôsobiť značné škody a poničiť tohtoročnú úrodu. Najmä prímorské oblasti, kde sú už zakvitnuté ovocné stromy, sa obávajú veľkých škôd napríklad aj na viniči či ďalších rastlinách.

Počasie na Slovensku

S príchodom studeného frontu sa rozširuje výbežok vyššieho tlaku. V utorok bude oblačné až zamračené počasie, miestami snehové prehánky či sneženie. V nížinách sa očakávajú zmiešané zrážky. V horských oblastiach ojedinele tvorba snehových jazykov.

Bude veľmi chladno. Najvyššia denná teplota vystúpi na 3 až 8 stupňov, v Žilinskom, Prešovskom kraji a na Horehroní okolo 1 stupňa. Teplota na horách vo výške 1500 metrov okolo -7 stupňov. Na horách bude navyše silný vietor až víchrica.

Chladné počasie bude pokračovať aj v stredu. Bude premelivá oblačnosť. Ojedinele cez deň na mnohých miestach snehové prehánky alebo sneženie. Najnižšia nočná teplota bude -1 až -7 stupňov, v údoliach miestami -13. Cez deň vystúpi teplota len na 2 až 7 stupňov, v Žilinskom kraji a na Spiši okolo 0 stupňov.

BRATISLAVA/jh

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Európska únia

Dôležité udalosti