VIDEO: Trapas alebo urážka? Predsedníčke EK zamrzol pri návšteve Turecka úsmev na tvári

Ursula von der Leyenová a turecký prezident Erdogan
Ursula von der Leyenová a turecký prezident Erdogan Zdroj: Profimedia

Na návšteve tureckého prezidenta Erdogana jej neponúkli ani stoličku.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a predseda Európskej rady Charles Michel boli na návšteve tureckého prezidenta Recep Tayyip Erdogana. Po oficiálnom privítaní nastal nepríjemný okamih. Jediná žena medzi mužmi zostala stáť bez toho, aby jej prezident ponúkol stoličku. V konferenčnej miestnosti v Ankare boli iba dve, pre prezidenta a druhého muža. Erdogan tak spôsobil diplomatický rozruch, píše Washington post.

Po fotografovaní nastal moment, kedy si obaja muži sadli na stoličky blízko seba a predsedníčka EK zostala stáť, pretože pre ňu stoličku nepripravili a neponúkli jej ani miesto na sedenie. Trápny moment prerušila hlasným „ehm".


Leyenová nechápala, pokrútila hlavou a napokon jej ponúkli na sedenie gauč oproti tureckému ministrovi zahraničia. Po celý čas nahnevane pozerala na svojho kolegu Michela, ktorý nič neurobil ani nepovedal. Video zverejnili viaceré spravodajské agentúry.

Krátko po incidente, ktorý už okomentovali niektorí svetoví politici na sociálnych sieťach, sa Leyenová k stretnutiu nevyjadrila. Vyslovila ale znepokojenie nad rozhodnutím Turecka odstúpiť od Istanbulského dohovoru proti násiliu na ženách.

„Som hlboko znepokojená skutočnosťou, že Turecko odstúpilo od dohovoru. Ide o ochranu žien a ochranu detí pred násilím. Toto je momentálne zjavne nesprávny signál," uviedla.

ANKARA/jh

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Ursula von der Leyenová

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.