Zahraničné

Ginko nefunguje, tvrdia vedci. Osem rád, ako posilniť rozum a pamäť

man.jpg
Rozmýšľajúci muž Zdroj: google

Chce to iba zmeniť zopár návykov a vyskúšať niekoľko nových spôsobov. Idete do toho?

Strata pamäte je nepríjemná vec a týka sa každého z nás. Nečudujme sa starším ľuďom, že zabúdajú a nevedia si spomenúť častokrát na základné informácie.

Horšie je, že pamäť veľakrát neslúži ani ľuďom v tom najproduktívnejšom veku. Je za tým veľa povinností, príliš veľa nepodstatných informácií, stres aj únava. 

Ginko nefunguje, tvrdia vedci. Magazín Time.com však zverejnil niekoľko revolučných tipov, ako posilniť pamäť a neprísť pri tom o rozum. "Nikdy nie je neskoro," hovorí Brianne Bretcher, expertka zo San Francisca.

Rozum potrebuje pohyb

A to doslova. Stačí vraj 5 až 7 minút denne. Zlepšíte si kondičku, prečistite mozog a posilníte rozum. Ak neradi beháte, skúste bicykel, prípadne tanec. Kardio cvičenia pomáhajú vytvárať spojenia medzi neurónmi. A vyplavia sa vám endorfíny!


Rozum potrebuje stravu 

Zabudnite na vitamíny v tabletkovej forme. Sú neúčinné, hovoria lekári. Jedzte čučoriedky. Obsahujú látku, ktorá dodá vašej hlave tú správnu energiu. Jedzte aj veľa rýb. Najlepší je losos. Špenát tiež.  Nerastú z neho svaly, ale mozgové bunky. A pite veľa vody. Hlavne doobeda. 

Rozum potrebuje oddych 

Kto nevie vypnúť, nepodarí sa mu znova zapnúť. Odpočívajte, spite, meditujte, choďte si vyčistiť hlavu niekam von. Nájdite si každý deň chvíľu pre seba, buďte v tichu a nedovoľte,a by vás niekto vyrušoval. 


Rozum potrebuje zmenu

Zmeňte pracovné návyky a robte veci inak, lepšie a efektívnejšie. A rozhodnite o tom, ktoré veci pre vás sú a ktoré nie sú dôležité na toľko, aby ste ich stále držali v hlave.

Rozum zabíjajú lieky 

Antihistaminiká, antidepresíva, ale aj lieky na utlmenie bolesti. Nepreháňajte to s nimi. Riskujete poškodenie mozgu.

Rozum zabíja aj lepok 

Keď vaše telo nevie spracovať lepok, nejedzte ho.

Rozum má rád puzzle 

Potrebuje neustále spájať nové veci dohromady. Čítajte, googlite, zaujímajte sa. Lúštite krížovky. Je to klišé, ale pomáha to.

Vyhľadávajte aktivity, kde musíte rozum trošku ponamáhať. Zájdite raz za čas do múzea. Spomeňte si na ľudí, ktorých ste stretli naposledy na párty. Zahrajte si hru. K tváram priraďte mená. Ide to?

NEW YORK / Time.com / K.Konkoľ

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.