Zvon vo Westminsterskom opátstve odbil 99-krát na počesť princa Philipa

Prince Philip
Zdroj: TASR - AP

Manžel kráľovnej Alžbety II. zomrel v piatok ráno vo veku 99 rokov.

Deväťdesiatimi deviatimi údermi zvona si v piatok večer uctili v svetoznámom Westminsterskom opátstve v Londýne pamiatku zosnulého britského princa Philipa. Informovala o tom stanica Sky News.

Od 18.00 h miestneho času (19.00 h SELČ) zaznel raz za minútu úder tenorového zvona. Dovedna sa zvon rozozvučal 99-krát, a to na počesť každého roka, ktorého sa vojvoda z Edinburghu dožil.

Manžel kráľovnej Alžbety II. zomrel v piatok ráno vo veku 99 rokov - dva mesiace pred svojimi 100. narodeninami - na Windsorskom zámku.

Britská vláda i kráľovská rodina vyzvali ľudí, aby naďalej dodržiavali pandemické nariadenia a nezúčastňovali sa na spomienkových zhromaždeniach. Pred Buckinghamský palác medzitým položilo kvety množstvo ľudí.

V sobotu napoludnie zaznejú pri príležitosti úmrtia Philipa i čestné delostrelecké salvy, oznámilo britské ministerstvo obrany. Počas 40 minút zaznie každých 60 sekúnd celkovo 41 delostreleckých sálv na viacerých miestach v Británii, Gibraltári či aj na lodiach britského kráľovského loďstva na mori, uvádza denník The Guardian.

Tieto spomienkové podujatia prebehnú bez účasti verejnosti, no budú vysielané v televízii i na internete a verejnosť ich bude môcť priamo sledovať zo svojich domovov, priblížil rezort obrany.

Kráľovská rodina zriadila na svojej oficiálnej webstránke on-line kondolenčnú knihu určenú tým, ktorí sa chcú s Philipom rozlúčiť osobnou správou.

Sledujte naživo Rozlúčku s princom Philipom. Smútočnou udalosťou na anglickom hrade Windsor sprevádza v sobotu 17. apríla zo štúdia TV Markíza od 15.25 h moderátorka Zlatica Švajdová Puškárová v spoločnosti zaujímavých hostí.

LONDÝN/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Princ Philip

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.