Prvá správa o Kellnerovej nehode: Vyšetrovatelia naznačili, čo sa dialo tesne pred tragédiou

Nehoda vrtuľníku na Aljaške.
Zdroj: Profimedia.sk

Záverečná správa o nehode, ktorá by mala obsahovať aj príčinu nešťastia, sa očakáva do roka.

Predbežná správa amerického federálneho úradu vyšetrujúceho smrteľnú haváriu vrtuľníka na Aljaške z konca marca, pri ktorej zahynul najbohatší Čech Petr Kellner spolu s ďalšími štyrmi ľuďmi, vniesla trochu svetla do priebehu tragédie. Vrtuľník najprv niekoľko minút pomaly manévroval tesne nad vrcholom horského hrebeňa, potom narazil do hory pod vrcholom a zosunul sa dolu hrboľatým terénom. Informácie priniesla v stredu tlačová agentúra AP.

Podnikateľa Petra Kellnera pochovali na pozemku jeho rodinného sídla

Americký Národný úrad pre bezpečnosť v doprave (NTSB) vydal v utorok správu, podľa ktorej vrtuľník podnikol 27. marca viac letov v pohorí Chugach, severne od metropoly Anchorage, a rozvážal lyžiarov do viacerých východiskových bodov blízko ľadovca Knik na heliskiing.

Údaje získané z GPS zariadenia ukazujú, že vrtuľník sa vydal na ďalší let o 18.27 h miestneho času a smeroval na severozápad. Vystúpil do výšky približne 1798 metrov (5900 stôp). O šesť minút neskôr začal vrtuľník pomaly manévrovať tesne nad horským hrebeňom vo výške 1910 metrov (6266 stôp), mal rýchlosť iba asi 1,61 kilometra za hodinu.

Jediný preživší havárie vrtuľníka s miliardárom Kellnerom prehovoril. Naznačil príčinu nešťastia

„Vrtuľník sa držal nízko nad hrebeňom a mal pomalú rýchlosť, pričom niekoľko minút nad ním manévroval,“ píše sa v správe úradu. Záznam údajov o pohybe stroja sa končil o 18.36 h, neďaleko miesta s hlavným vrakom.

Vyšetrovateľ NTSB nasledujúci deň zo vzduchu prezrel miesto havárie a uviedol, že vrtuľník narazil do hory približne 4,6 až 6,1 metra (15 až 20 stôp) pod hrebeňom - potom sa zosúval približne 274,3 metra dolu svahom, hrboľatým a zasneženým terénom. Na neďalekom letisku v meste Palmer bolo vtedy jasné počasie s viditeľnosťou do 16 kilometrov a vietor mal v nárazoch rýchlosť 9,7 kilometra za hodinu.

Pri nehode vrtuľníka zahynul miliardár a majiteľ TV Markíza Petr Kellner (†56)

Vrtuľník Airbus AS350-B3 mala v prevádzke spoločnosť Soloy Helicopters so sídlom v meste Wasilla. Pilot Zachary Russell vyzdvihol horských vodcov a cestujúcich v súkromnej rezidencii pri jazere Wasilla v meste, čo zorganizoval miestny hotel.

Pri havárii zahynul český miliardár Kellner (56), tréner snowboardingu Benjamin Larochaix (50) z Česka, dvaja americkí horskí vodcovia Gregory Harms (52) zo štátu Colorado a Sean McManamy (38) z Girdwoodu na Aljaške a pilot Russell (33) z Anchorage. Jediným preživším je bývalý český reprezentant v snowboardingu, 48-ročný David Horváth.

Nezvestnosť vrtuľníka bola nahlásená o 20.00 h a osoba hľadajúca stroj spozorovala vrak približne o 90 minút neskôr. Záverečná správa o nehode, ktorá by mala obsahovať aj príčinu nešťastia, sa očakáva do roka.

Pozrite si archívnu reportáž:


ANCHORAGE/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti