Notre-Dame dva roky po ničivom požiari: Už je známy termím znovuotvorenia katedrály

Policajti hliadkujú pozdĺž rieky Seiny, v pozadí katedrála Notre-Dame počas druhého výročia ničivého požiaru.
Zdroj: TASR/AP/Francois Mori

Vďaka národnej a medzinárodnej finančnej zbierke sa na obnovu Chrámu Matky Božej v Paríži vyzbieralo asi 833 miliónov eur.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron vo štvrtok navštívil parížsku katedrálu Notre-Dame, ktorú presne pred dvoma rokmi vážne poškodil rozsiahly požiar.

Macron sa stretol s ľuďmi, ktorí sa podieľajú na obnove Chrámu Matky Božej, ocenil "obrovský kus práce", ktorý už vykonali. Potvrdil, že cieľom zostáva znovuotvorenie katedrály pre bohoslužby a návštevníkov 16. apríla 2024, aj keď do tohto dátumu ešte renovácia nebude úplne dokončená.

Uviedol, že stanovený cieľ treba o tri roky dosiahnuť, čo si vyžaduje náročné a dôsledné plánovanie a mobilizáciu ľudských zdrojov i techniky. Ocenil pokrok pri obnove katedrály za uplynulé dva roky.

„Je to správa o kolektívnej hrdosti, pretože za dva roky sme dokázali veľa a zabránili sme tomu najhoršiemu," vyhlásil Macron, pričom uviedol, že do doteraz vykonaných prác sa zapojilo 35 spoločností.

Macron sa poďakoval všetkým, ktorí pomohli zachrániť katedrálu pred plameňmi a pracujú na jej renovácii, ako aj 340.000 darcom z celého sveta, ktorých finančné dary umožňujú realizovať tento projekt, uvádza sa vo vyhlásení Elyzejského paláca.

Vďaka národnej a medzinárodnej finančnej zbierke sa na obnovu Chrámu Matky Božej v Paríži vyzbieralo asi 833 miliónov eur, informoval portál LCI.

Krátko po tragickom požiari Macron oznámil svoj cieľ, aby bola katedrála zrenovovaná za päť rokov. O rok neskôr vo videoposolstve tento svoj prísľub zopakoval a tento cieľ nezrevidoval napriek tomu, že práce na katedrále boli prerušené počas prvého lockdownu, ktorý v krajine vlani vyhlásili pre covidovú pandémiu.


Prísľub, že 16. apríla 2024 sa bude v Notre-Dame opäť sláviť svätá omša, potvrdil vo štvrtok vo vysielaní France Inter aj generál Jean-Louis Georgelin, ktorý je poverený vedením rekonštrukcie ohňom poškodenej katedrály.

Macrona počas jeho návštevy v katedrále Notre-Dame sprevádzali ministerka kultúry Roselyne Bachelotová, parížska primátorka Anne Hidalgová, generál Georgelin, hlavný architekt historických pamiatok Philippe Villeneuve, parížsky arcibiskup Michel Aupetit i rektor katedrály Patrick Chauvet.

Historickú katedrálu nazývanú aj Chrám Matky Božej v centre francúzskej metropoly zachvátil požiar 15. apríla 2019, pričom zhorel celý drevený krov a štíhla veža nad krížením lodí sa prepadla do hlavnej lode, čím došlo k veľkým materiálnym škodám.

PARÍŽ/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Notre Dame

Dôležité udalosti