Prvá európska krajina vyhostí sýrskych utečencov. V rodnej krajine im už vraj nič nehrozí

Ilustračná snímka.
Zdroj: Profimedia.sk

Nový postup sa väčšinou netýka sýrskych mužov, pretože Dánsko uznáva, že im hrozí po návrate povinnosť nastúpiť do armády.

Dánsko je prvou európskou krajinou, ktorá nepredlžuje sýrskym utečencom povolenie na pobyt. Ako dôvod dánske úrady uvádzajú, že v niektorých častiach Sýrie sa nebojuje a navrátilcom tam už nehrozí nebezpečenstvo. Od leta 2021 v Dánsku zamietli žiadosti o predĺženie pobytu celkovo 189 Sýrčanom, píše o tom portál The Guardian.

Dánska vláda sa pri tom odvoláva na správu, podľa ktorej sa bezpečnostná situácia v niektorých oblastiach Sýrie výrazne zlepšila. Dánske úrady momentálne preverujú povolenia na pobyt asi 500 sýrskych utečencov, ktorí pochádzajú z Damasku a okolia.

Generálna tajomníčka dánskej rady pre utečencov Charlotte Slenteová považuje nové pravidlá v prístupe k Sýrčanom za ponižujúce zaobchádzanie. „To, že sa niekde nebojuje, neznamená, že sa tam ľudia môžu vrátiť. Iné štáty ani OSN Damask za bezpečný nepovažujú," uviedla Slenteová.

Vláda prezidenta Bašára Asada získala po rokoch krvavých bojov veľkú časť územia opäť pod svoju kontrolu, no problémom zostáva pôsobenie sýrskej tajnej služby. To bol aj jeden z dôvodov, prečo v roku 2011 Sýrčania masovo protestovali proti Asadovmu režimu. The Guardian pripomína, že príslušníci tajnej služby od roku 2011 zadržali, mučili a nechali zmiznúť až 100-tisíc ľudí a tieto praktiky stále pokračujú najmä v oblastiach, kde v minulosti žilo najviac odporcov režimu.

Situácia v oblastiach pod vládnou kontrolou sa ešte ani zďaleka nevrátila do normálu a ľuďom chýbajú základné veci ako dodávky vody a elektriny. Vlaňajšia devalvácia sýrskej libry navyše spôsobila, že ceny potravín stúpli až o 230 percent.

Podľa organizácie Welcome Denmark už Dánsko zamietlo 30 odvolaní proti odňatiu povolenia na pobyt. Pretože ale Kodaň neudržiava s Damaskom diplomatické styky, nemôže týchto ľudí deportovať priamo do Sýrie. Časť odmietnutých bola umiestnená do detenčného strediska, ktoré podľa aktivistov pripomína skôr väzenie. Jeho obyvatelia nemôžu pracovať, ani študovať a nemajú prístup k náležitej zdravotnej starostlivosti.

Nový postup sa väčšinou netýka sýrskych mužov, pretože Dánsko uznáva, že im hrozí po návrate povinnosť nastúpiť do armády, inak môžu byť potrestaní za vyhýbanie sa armádnej službe. Odmietané sú teda najmä ženy a starší ľudia, ktorí sa tak ocitnú odlúčení od zvyšku rodiny.

KODAŇ/kc

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Sýria

Dôležité udalosti