Bielorusko v prvom čítaní schválilo zákaz súkromných právnych zástupcov

Lukašenko počas prejavu na zasadnutí Celobieloruského ľudového zhromaždenia.
Lukašenko počas prejavu na zasadnutí Celobieloruského ľudového zhromaždenia. Zdroj: Sergei Sheleg/BelTA Pool Photo via AP

Návrh zákona obmedzí možnosti na obhajobu pre ľudí obvinených v spojitosti s protestami a politickým nesúhlasom.

Dolná komora bieloruského parlamentu v piatok v prvom čítaní schválila návrh zákona, ktorý zakáže súkromných právnych zástupcov, informovala agentúra AP.

Návrh zákona podľa AP obmedzí možnosti na obhajobu pre ľudí obvinených v spojitosti s protestami a politickým nesúhlasom.

Toto opatrenia predložila administratíva bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka. Zákon by mal byť s určitosťou prijatý, pretože v parlamente nie je zastúpená opozícia, píše AP.

Právnici môžu na základe návrhu zákona pracovať len v rámci systému štátom vytvorených inštitúcií poskytujúcich poradenstvo. Nový zákon podľa jedného z bieloruských právnikov vytvorí "úplnú kontrolu štátu a ministerstva spravodlivosti nad právnikmi".

V Bielorusku vypukli protesty po prezidentských voľbách, ktoré sa konali 9. augusta minulého roku a ktoré bieloruská opozícia i Západ považujú za zmanipulované. Oficiálne ich však vyhral Lukašenko.

Úrady proti demonštrantom tvrdo zasiahli a viac ako 34.000 ľudí bolo počas protestov zadržaných.

MINSK/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti