Ruská tajná služba je podozrivá z výbuchov v českých muničných skladoch. Česi vyhostia 18 diplomatov

Muničné sklady v obci Vrbětice vybuchli v roku 2014
Muničné sklady v obci Vrbětice vybuchli v roku 2014 Zdroj: Profimedia

Muničné sklady v obci Vrbětice vybuchli v roku 2014 a zomreli dvaja ľudia.

Česká republika vyhostí 18 pracovníkov ruskej ambasády v Prahe, ktorí boli identifikovaní ako dôstojníci tajných služieb. Na opustenie ČR dostali 48 hodín. Oznámil to v sobotu večer český minister zahraničných vecí a vicepremiér Jan Hamáček, uviedol na svojej webstránke český Deníka N.

Minister Hamáček si v súvislosti s vyhostením pracovníkov ambasády predvolal v sobotu na 19. hodinu ruského veľvyslanca v ČR Alexandra Zmejevského, aby ho o tomto kroku informoval.

Dôvodom vyhostenia je podozrenie zo zapojenia dôstojníkov ruskej vojenskej rozviedky do výbuchu muničných skladov v obci Vrbětice v Zlínskom kraji z októbra a decembra 2014. Likvidačné práce na mieste výbuchov sa skončili až vlani na jeseň.

„Pri tejto explózii došlo k obrovským materiálnym škodám, vážnemu ohrozeniu a narušenia života mnohých miestnych obyvateľov. Predovšetkým zahynuli dvaja naši spoluobčania. Česká republika je zvrchovaný štát a musí na tieto zistenia zodpovedajúcim spôsobom reagovať," vyhlásil v tejto súvislosti premiér Andrej Babiš.

Premiér o zisteniach českých tajných služieb informoval aj prezidenta ČR Miloša Zemana, ktorý podľa Babiša so zvoleným postupom súhlasí.

Podľa Hamáčka Česko priebežne o celej záležitosti informuje svojich partnerov z EÚ a NATO a žiada o ich podporu.

Prvý muničný sklad vo Vrběticiach explodoval 16. októbra 2014 a druhý 3. decembra toho istého roku. Pri prvom výbuchu zomreli dvaja ľudia. Oba sklady si prenajímala ostravská firma Imex Group. Náklady na sanáciu objektu dosiahli stovky miliónov korún. Česká polícia výbuchy vyšetruje ako trestný čin všeobecného ohrozenia.

Zatykač na dvoch Rusov

Česká polícia navyše vydala zatykač na dvoch ruských občanov. Podľa fotografií ide o rovnakých mužov, ktorí stáli za útokom novičokom na bývalého agenta Skripaľa v britskom Salisbury.

Podľa českej polície sa najprv preukazovali dvoma ruskými pasmi s menami Alexander Petrov a Ruslan Boshirov, následne pasom Moldavska na meno Nicolai Popa a pasom Tadžikistanu vydaným na meno Ruslan Tabarov, uviedol Denník N.


Ako píše český Respekt na svojom portáli, ruskí agenti Čepiga a Miškin sa nachádzali vo Vrběticích v čase, keď vyskladňovali zbrane. Tie mal nakúpiť významný bulharský obchodník so zbraňami. Muža sa ruská tajná služba pokúsila dvakrát zabiť.

Český týždenník ďalej píše, že Emilian Gebrev zrejme dodával zbrane na Ukrajinu, ktorá bola práve vo vojenskom konflikte s Ruskom.

Bulharský obchodník so zbraňami Emilian Gebrev bol podľa Respektu terčom ruskej tajnej služby GRU.

„V roku 2015 - čo neskôr potvrdilo vyšetrovanie medzinárodnej investigatívnej skupiny Bellingcat a tiež bulharskej polície - sa členovia ruskej rozviedky mali podieľať na dvoch pokusoch o otravu tohto biznismena."

Ďalšia verzia je, že zbrane zo skladu firmy Imex Group, mali putovať do Sýrie. Podľa vyšetrovateľov mohlo ísť o sabotáž, aby sa munícia nedostala k Američanom, ktorí by takto pomohli povstalcom bojujúcim proti prezidentovi Asadovi. Rusi naopak režim podporujú, píše portál seznamzpravy.cz.

Rusko poprelo účasť na výbuchu, pohrozilo odvetou

Rusko pohrozilo Českej republike odplatou za vyhostenie 18 pracovníkov ruskej ambasády v Prahe, o ktorom v sobotu večer informovali predstavitelia vlády ČR.

Ruskí predstavitelia akékoľvek zapojenie Moskvy do výbuchov vo v ČR popreli. „Praha veľmi dobre vie, čo nasleduje po takýchto trikoch," reagovala na vyhostenie hovorkyňa ruského rezortu diplomacie Marija Zacharovová.

Nemenovaný ruský diplomatický zdroj dokonca pre agentúru Interfax v tejto súvislosti uviedol, že ČR sa zrejme rozhodla uzavrieť svoje veľvyslanectvo v Moskve.

Prvý zástupca predsedu zahraničného výboru hornej komory ruského parlamentu Vladimir Džabarov odmietol obvinenia českej strany ako absurdné. „Rusko nemá nič lepšieho na práci ako vyhadzovať do povetria nejaké sklady. Nikdy sme Česko nepovažovali za svojho protivníka," vyhlásil Džabarov podľa servera iDNES.cz.

Moskva podľa neho zareaguje na krok Českej republiky náležite zareaguje, a to zrejme recipročným spôsobom.

Podobne sa vyjadril aj predstaviteľ zahraničného výboru ruskej Štátnej dumy Dmitrij Novikov, teda dolnej parlamentnej komory. Vyhostenie ruských diplomatov z Prahy je podľa neho celkom neopodstatnené.


PRAHA/TASR/Tvnoviny

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Diplomat

Dôležité udalosti