Čadský prezident zahynul v bojoch s povstalcami iba niekoľko hodín po víťazstve vo voľbách

Idriss Déby na archívnej snímke z roku 2016 na pôde OSN.
Zdroj: TASR/AP/Richard Drew

Armáda vyhlásila, že dočasnú štátnu radu bude viesť Débyho syn Mahamat Idriss Déby.

Čadského prezidenta Idrissa Débyho v utorok zabili počas bojov s povstalcami. Pri moci bol vyše 30 rokov. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Správu o jeho smrti oznámil prostredníctvom štátnej televízie a rozhlasu vrchný vojenský veliteľ. Oznámenie prišlo iba niekoľko hodín po tom, ako tamojšie úrady vyhlásili Débyho za víťaza prezidentských volieb, ktoré sa konali 11. apríla. Volebné víťazstvo mu vydláždilo cestu k ďalším šiestim rokom na poste hlavy štátu.

Armáda vyhlásila, že dočasnú štátnu radu bude viesť Débyho syn Mahamat Idriss Déby. Okolnosti Débyho smrti sa nedali vzhľadom na odľahlosť miesta činu bezprostredne potvrdiť, píše AP. Zatiaľ nie je jasné, prečo prezident navštívil oblasť bojového pásma na severe Čadu alebo prečo sa zúčastnil na pretrvávajúcich zrážkach s povstalcami, ktorí sú proti jeho vládnutiu.

Idriss Déby mal 68 rokov. Tento bývalý najvyšší armádny veliteľ sa dostal k moci v roku 1990, keď jeho povstalecké sily zvrhli vtedajšieho čadského prezidenta Hisseneho Habrého, ktorého neskôr na medzinárodnom tribunáli v Senegale uznali za vinného z porušovania ľudských práv.

Déby počas svojej vlády prežil množstvo ozbrojených vzbúr, ale podarilo sa mu zostať pri moci až do posledného povstania, ktoré viedla skupina nazývajúca sa Front za zmenu a svornosť v Čade (FACT).

Všeobecne sa predpokladá, že povstalci dostali výcvik i výzbroj v susednej Líbyi, do severnej časti Čadu prešli 11. apríla. Ich príchod nastal v rovnaký deň, ako sa v krajine konali prezidentské voľby, ktoré niekoľkí poprední opoziční kandidáti bojkotovali.

N'DJAMENA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti

ONLINE: Štáty G7 chystajú sankcie zamerané na ruský zbrojársky priemysel. V hre je aj cenový strop pre ropu ON-LINE
  • USA podľa Bieleho domu s ďalšími štátmi G7 chystajú ďalšie protiruské sankcie, ktoré postihnú zbrojársky priemysel. Zvažuje sa aj cenový strop pre ruskú ropu.

  • Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj požiadal lídrov skupiny G7 o protivzdušné obranné systémy,…

  • Proruská predstaviteľka v Chersone sa stala terčom pokusu o atentát