V Hongkongu odhalili najväčší telefonický podvod. Dôchodkyňa prišla o rekordnú sumu

Ilustračná snímka.
Zdroj: Profimedia.sk

Po vyšetrovaní prípadu zadržali pre podvod 19-ročného mladíka, ktorého však súd prepustil na kauciu.

Polícia v Hongkongu odhalila najväčší telefonický podvod v histórii mesta. Obeťou je 90-ročná žena, ktorú podvodníci pripravili o 32 miliónov amerických dolárov (27 miliónov eur). Zlodeji sa vlani v lete zamerali na ženu, ktorá býva v najluxusnejšej štvrti Hongkongu. Vydávali za úradníkov verejnej bezpečnosti a presvedčili ju, že jej identita bola zneužitá v sérii vážnych prehreškov proti zákonom. Píše o tom portál The Guardian.

Povedali jej, že ak nechce prísť o peniaze, musí ich poslať na bezpečný účet, kde jej ich zatiaľ postrážia. O deň neskôr dôchodkyňu navštívila neznáma osoba a urobili spolu jeden z celkovo 11 bankových prevodov. Žena tak v priebehu niekoľkých mesiacov prišla o v prepočte 27 miliónov eur, čo je doteraz najvyššia zaznamenaná suma pri takomto type podvodu.

Políciu zalarmovala dcéra okradnutej ženy. Na podozrivé správanie ju upozornila domáca pomocníčka. Po vyšetrovaní prípadu zadržali pre podvod 19-ročného mladíka, ktorého však súd prepustil na kauciu.

Guardian pripomína, že rovnakým spôsobom podvodníci vlani vymámili od inej zámožnej dôchodkyne (65) 69 miliónov HKD (10 miliónov eur).

Podobné prípady sú v Honkongu, meste miliardárov, takmer na dennom poriadku. O tom, že ide o čoraz väčší problém, svedčí fakt, že v prvom štvrťroku 2021 zaznamenali medziročne až 18-percentný nárast počtu telefonických podvodov. V roku 2020 zaznamenali 1193 prípadov s lupom v celkovej hodnote 574 miliónov hongkongských dolárov (62 miliónov eur).

HONGKONG/kc

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Hongkong

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.