Príbeh malej bojovníčky zo Sýrie: Iba 18-mesačné dieťa „oklamalo smrť", lekári hovoria o zázraku

Ilustračná snímka - chodba nemocnice v tureckom Mersine.
Zdroj: YouTube/Mersin Şehir Hastanesi

Zábery nie sú vhodné pre citlivé povahy a maloleté osoby.

Príbeh sýrskeho dievčatka, ktoré „niekoľkokrát oklamalo smrť" fascinuje a inšpiruje ľudí po celom svete. Tureckí doktori, ktorí sa o dvojročnú Sandal starajú, hovoria o zázračnom dieťati. Ani nie dvojročné dievčatko si za svoj krátky život prešlo nesmiernymi útrapami.

Lekári si už viackrát mysleli, že boj o jej život je stratený, no zdá sa, že malá bojovníčka je z najhoršieho vonku. Od tragického incidentu, keď pri požiari stanu v Idlibe utrpela popáleniny na 90 percentách tela, absolvovala desiatky plastických operácií.

Rodinu tragédia zasiahla o to viac, že pri požiari zahynula Dalalina sestra Yasmina († 10). Keď ju prijali do nemocnice v Turecku, jej život visel na vlásku a doktori jej dávali iba 10 percentnú šancu, že prežije prvú noc. Vtedy Dalal prvýkrát dokázala, že sa mýlili.

„Náš tím sa pustil do práce a napriek tomu, že sme urobili všetko možné, neverili sme, že sa dožije ďalšieho dňa. Ale keď sme ju ráno prišli skontrolovať, stále tam bola, stále žila. Pomysleli sme si, máme tu bojovníka, toto dieťa chce žiť!" uviedol pre Sky News Cagatay Demirci, doktor z nemocnice Mersin.

Malá Sandal mala na mále ešte niekoľkokrát pri vážnej otravy krvi, no jej organizmus to prekvapivo zvládol. Najťažšie chvíle prišli, keď jej lekári museli amputovať ruky v zápästí, ktoré už sa nedali zachrániť. Lekári boli v neustálej neistote, či ťažko skúšaný organizmus vydrží nasledujúci zákrok.

„Žiadny lekár to nerobí rád, špeciálne ak ide o dieťa. Našou prioritou bolo, aby sme ho zachránili," dodal Demirci.

Lekári odhadujú, že Sandal ešte bude musieť podstúpiť veľké množstvo zákrokov, ktoré rozvrhli na obdobie 10 rokov. Napriek prekvapivo dobrému priebehu zotavovania sa čaká dievčatko aj lekárov ešte veľa fyzických aj emocionálnych výziev.

Zábery nie sú vhodné pre citlivé povahy a maloleté osoby.


MERSIN/kc

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravie

Dôležité udalosti