Najhoršie obavy sa potvrdili. Indonézska armáda už zrejme pozná osud posádky stratenej ponorky

Velenie indonézskeho námorníctva na tlačovej besede informuje novinárov o ponorke.
Zdroj: TASR/AP/Firdia Lisnawati

Príčina zmiznutia ponorky nie je stále známa.

Pátracie tímy našli časti a predmety z indonézskej vojenskej ponorky, ktorá sa stratila v stredu počas plavby pri ostrove Bali. Oznámila to v sobotu indonézska armáda, ktorej vyjadrenie naznačuje, že už nie je nádej na záchranu 53 ľudí na palube, informovala agentúra AP.

K nájdeným predmetom patrí zariadenie chrániace torpéda, fľaša s mazivom i modlitebné koberce, ktoré zrejme pochádzajú z nezvestnej ponorky KRI Nanggala 402. Z mora ich vytiahli v uplynulých dňoch neďaleko posledného známeho miesta, kde sa plavidlo nachádzalo.

„Tieto veci by sa nedostali von z ponorky, keby nebola vystavená vonkajšiemu tlaku alebo nebolo poškodené odpaľovacie zariadenie torpéd,” povedal novinárom na Bali veliteľ indonézskych námorných síl admirál Yudo Margono.

„S dôkazmi, ktoré sme našli a ktoré sú podľa predpokladov z tejto ponorky, sme sa presunuli z fázy 'ponorka nezvestná' do fázy 'ponorka potopená',” dodal Margono.

Velenie námorných síl predtým uviedlo, že posádka ponorky mala zásoby kyslíka len do sobotňajšieho rána.

K strate kontaktu s plavidlom došlo v čase, keď vykonávalo asi 100 kilometrov severne od Bali cvičenie zamerané na vystreľovanie torpéd. Pri mieste posledného hláseného ponoru objavili na hladine už skôr palivovú škvrnu, súvis s ponorkou však nebol jasný.

Námorné sily vo štvrtok oznámili predpoklad, že ponorka sa potopila do hĺbky 600 - 700 metrov, čo je oveľa viac než 200 metrov, do ktorých by jej trup odolal tlaku vody bez hrozby poškodenia.

Príčina zmiznutia ponorky nie je stále známa. Podľa námorných síl mohla porucha elektrického systému spôsobiť nemožnosť vykonania núdzového návratu na hladinu.

Ponorka KRI Nanggala 402 nemeckej výroby bola v službách indonézskych síl o roku 1981. Do pátrania po nej sa okrem indonézskych lietadiel a lodí zapojilo aj plavidlo z Austrálie, pričom počas víkendu sa k ním malo pridať lietadlo z USA, ako aj záchranné lode zo Singapuru a Malajzie.

BALI/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Indonézia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.