Ikonické talianske mestečko pod Etnou predáva domy za euro. Musíte splniť jedinú podmienku

Pohľad na Castiglione di Sicilia.
Zdroj: Shutterstock.com/PRILL

Krajina je posiata olivovými hájmi, pomarančovými a hroznovými sadmi či plantážami lieskových orieškov.

Z času načas sa objavia informácie o tom, že si v Taliansku môžete kúpiť dom už za jediné euro. V júni to bolo mestečko Cinquefrondi na juhu Kalábrie.

Najnovšie s touto ponukou vyrukovalo vyrukovalo mesto Castiglione di Sicilia. To leží na svahoch pod sopkou Etna v tesnej blízkosti východného pobrežia Sicílie. V niektorých z najstarších častí mesta je na predaj až okolo 900 opustených domov.

Približne polovica z nich je v dezolátnom stave, čomu zodpovedá aj hodnota jedného eura. Okrem nich sú však na trhu aj zachovalejšie domy, ich cena sa pohybuje od štyroch do päťtisíc eur. Píše CNN.

Zdroj: Shutterstock.com/Noobiel

Starosta Antonino Camarda chce takýmto spôsobom vniesť do mestečka nový život. Za sto rokov totiž došlo k rapídnemu poklesu populácie - zo 14-tisíc na začiatku 20. storočia na súčasných len asi tritisíc.

„Máme obrovské architektonické dedičstvo plné histórie, ktoré je treba zachrániť. Postupom času ľudia odchádzali a prichádzali, mnoho z nich po sene zanechalo viacero starých, malebných domčekov, z nich viaceré sa datujú až do renesancie,“ povedal Camarda.

V Castiglione di Sicilia predávajú domy podľa ich stavu. „Detailne sme skúmali každú nehnuteľnosť, na základe toho sa budú predávať za rozličné ceny, už od jedného eura,“ priblížil. Pokiaľ by však o niektorý z domov bol obrovský záujem, o novom majiteľovi sa rozhodne v aukcii.

Zdroj: Shutterstock.com/1234zoom

Celý proces ponuky domov začal v marci tohto roka. Zhruba štyri stovky domov sú v dobrom stave a vyžadujú si žiadnu alebo len malú renováciu. Jedinou podmienkou je, že kupujúci musí všetky plánované rekonštrukcie dokončiť do troch rokov.

Môžete však využiť výhody talianskeho systému, ktorý na renovácie poskytuje investičný daňový úver až vo výške 110 percent, vďaka čomu je dom účinnejší a šetrnejší k životnému prostrediu.

Ak vás ponuka nezaujala, máme pre vás ešte jeden argument. Krajina je posiata lesmi, olivovými hájmi, pomarančovými sadmi, plantážami lieskových orieškov, ktorá je známa aj pestovaním hrozna a výrobou vín.

Zdroj: Shutterstock.com/Mazerath

CASTIGLIONE DI SICILIA/rd

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Taliansko

Dôležité udalosti