India je na kolenách. Z Británie prišla prvá pomoc, ďalšie štáty budú nasledovať

Zomrela osoba, ktorá pomohla Beatles stať sa ikonou
Zdroj: AP Photo/Ajit Solanki

Indický systém zdravotnej starostlivosti totiž kolabuje pod náporom covidových pacientov.

Prvá dodávka zdravotníckeho materiálu z Británie do Indie, v ktorej je aj 100 pľúcnych ventilátorov a 95 koncentrátorov kyslíka, dorazila v utorok skoro ráno do Naí Dillí, informovalo indické ministerstvo zahraničných vecí.

India patrí momentálne k štátom, ktoré sú najviac zasiahnuté epidémiou infekčnej choroby COVID-19, a Británia je jedným z mnohých štátov, ktoré jej prisľúbili pomoc: indický systém zdravotnej starostlivosti totiž kolabuje pod náporom covidových pacientov.

Koronavírusové peklo v Indii. Mŕtvych spaľujú na okraji mesta, na posteli sa tlačia traja pacienti

Podľa britských zdrojov sa tento týždeň uskutoční celkovo deväť dodávok zdravotného materiálu a prístrojov z Británie do Indie. Ide o ďalších 495 kyslíkových koncentrátorov, 120 neinvazívnych ventilátorov a 20 manuálnych ventilátorov.

Koncom tohto týždňa do Indie dopravia aj pomoc z Francúzska. Obsahuje osem jednotiek na výrobu kyslíka napájaných z generátora, zásobníky na skvapalnený kyslík, ktoré umožnia dodávať lekársky kyslík až 10.000 pacientom za deň, ako aj špecializované lekárske vybavenie vrátane 28 pľúcnych ventilátorov, uviedlo francúzske veľvyslanectvo v Naí Dillí.

Spojené štáty sa v pondelok po telefonickom rozhovore prezidenta Joea Bidena s indickým premiérom Naréndrom Módím zaviazali poskytnúť Indii nevyhnutnú pomoc vrátane komponentov na výrobu vakcín, ochranných prostriedkov, rýchlych diagnostických testov či respirátorov. Washington tiež študuje možnosť, ako Indii pomôcť so zásobami kyslíka pre použitie v nemocniciach.

Európska únia sa zaviazala poskytnúť Indii pomoc prostredníctvom svojho mechanizmu civilnej ochrany. Nemecká kancelárka Angela Merkelová okrem toho ohlásila aj mimoriadnu pomoc.

Agentúra AFP dodala, že zdravotníckym zariadeniam v Indii chýba "doslova všetko": lôžka na jednotkách intenzívnej starostlivosti, kyslík i lieky. Počet obetí epidémie neustále stúpa a v Naí Dillí úrady pristupujú k masovým kremáciám tiel, ktoré sa hromadia v preplnených nemocničných márniciach.

India začiatkom tohto roku deklarovala, že zvíťazila nad koronavírusovou epidémiou, keďže na konci januára mala sotva 9000 nových potvrdených prípadov tejto nákazy. Začiatkom februára, s príchodom jari, zavládla v krajine atmosféra oslobodenia a konalo sa aj niekoľko veľkých náboženských zhromaždení. Pár týždňov na to - na prelome marca a apríla - však úrady zaznamenali prudký nárast počtu infikovaných.

India, ktorá hlásila celkovo vyše 195 000 úmrtí na covid, zaznamenala len v pondelok 2812 nových úmrtí a 352 991 nových nakazených - je to najvyšší počet obetí od začiatku pandémie nového typu koronavírusu, ktorý prvýkrát zistili koncom roka 2019 v Číne.

Už šiesty deň po sebe pribudlo vyše 300 000 nakazených

Úrady v Indii zaznamenali v utorok už šiesty deň po sebe viac ako 300.000 novoinfikovaných koronavírusom SARS-CoV-2.

Za ostatných 24 hodín pribudlo 323.144 nových prípadov nákazy a 2771 súvisiacich úmrtí, informuje agentúra Reuters. Ide o mierny pokles oproti pondelku, keď pribudlo rekordných 352.991 novoinfikovaných, avšak celkovo bolo vykonaných výrazne menej testov než v predchádzajúcich dňoch.

Austrália sa medzitým v utorok pridala na zoznam krajín, ktoré obmedzili alebo úplne zakázali letecké spojenia z Indie. Stalo sa tak po tom, ako muž, ktorý sa vrátil z Indie do austrálskeho mesta Perth nakazil v karanténe ďalších ľudí. Následne došlo ku komunitnému šíreniu vírusu, na čo austrálske úrady zareagovali zavedením lockdownu, ako aj zákazom priamych letov z indického subkontinentu najmenej do 15 mája.

WASHINGTON/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme USA

Dôležité udalosti