Zahraničné

Izraelsko-palestínske prímerie vstúpilo do platnosti, útoky však pokračujú

 Hustý čierny dym stúpa nad Gazou po izraelskom útoku.
Zdroj: SITA

Dohoda je výsledkom intenzívnych rokovaní egyptských a palestínskych predstaviteľov v Káhire, na ktorých sa zúčastnili aj delegáti radikálnych frakcií.

Egyptom vyjednané 72-hodinové prímerie medzi Izraelom a Palestínčanmi v pásme Gazy vstúpilo do platnosti dnes o 08.00 h miestneho času (07.00 h SELČ). Prímerie má slúžiť na ďalšie rokovania v Káhire o trvalejšom prerušení násilností v tejto enkláve.

Tesne pred vstúpením prímeria do platnosti sa však na juhu Izraela a v okolí Jeruzalema rozozvučali sirény varujúce pred novou salvou rakiet vypálených militantmi z hnutia Hamas, ktorí sa k útoku prihlásili. Údaje o obetiach neboli bezprostredne známe, informuje agentúra Reuters.

Izraelská armáda dnes predtým prisľúbila, že do začiatku prímeria stiahne z pásma Gazy všetky svoje pozemné sily. "Izraelské ozbrojené sily sa presunú do obranných pozícií mimo územia pásma Gazy, pričom tam zotrvajú," povedal hovorca izraelskej armády Peter Lerner.

Izraelská pechota medzitým ukončila svoju hlavnú vojnovú misiu v pásme Gazy, ktorou bolo zničenie pohraničných tunelov vykopaných palestínskymi partizánmi. Armáda lokalizovala a vyhodila do vzduchu najmenej 32 týchto podzemných infiltračných priechodov, ako aj desiatku prístupových šácht.

Militantné hnutie Hamas okrem odchodu jednotiek židovského štátu z pásma Gazy požaduje aj ukončenie izraelsko-egyptskej blokády tohto územia, prepustenie svojich väznených členov v Izraeli a poskytnutie medzinárodnej pomoci na obnovu zničených miest v pásme Gazy.

Izrael tvrdí, že blokáda je potrebná na to, aby sa zamedzilo Hamasu v ďalšom vyzbrojovaní. Palestínčania i medzinárodné spoločenstvo považujú toto opatrenie za kolektívny trest. Blokáda spôsobila ekonomický rozvoj tejto enklávy.
TEL AVIV/TASR - aktualizované

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.