Výbuchy sopky zmenili malebný ostrov na nepoznanie. Svätý Vincent sa obáva ďalšej pohromy

Na malom karibskom ostrove to vyzerá ako po apokalypse.
Zdroj: TV Markíza

Isté je, že bez pomoci zvonku sa chudobní ostrovania na nohy opäť nepostavia.

Na malom karibskom ostrove to vyzerá ako po apokalypse. Po výbuchu sopky pokryla všetko polmetrová vrstva popola. Domy sú poškodené, vzduch nedýchateľný a na poliach tam nič nevyrastie zrejme ešte niekoľko rokov.

Trvá to už takmer tri týždne. Aktivita sopky na ostrove Svätý Vincent neutícha. Ľudí evakuovali už po prvej erupcii. Kedy a či vôbec sa budú môcť vrátiť, nateraz nikto nevie.

„Asi 20 percent obyvateľov už ostrov opustilo. Lode ich prepravili do okolitých krajín. Pravda však je, že situácia postihla 100 percent obyvateľstva,“ uviedol Didier Trebucq, koordinátor OSN.

Každým dňom sa na ostrove hromadí viac a viac popola. Farmári sa preto rozhodli narýchlo pozberať úrodu a zachrániť aspoň to, čo sa dá. Isté je, že sa tam v najbližších mesiacoch neurodí nič. Keďže je všetko znečistené, nie je čím nakŕmiť ani dobytok. Najväčším problémom je nedostatok vody. Zdroje pitnej vody sú znečistené.

Sopka vybuchla naposledy v roku 1979. Teraz je to oveľa horšie. Škody sú väčšie. Nateraz škody vyčíslili na 100 miliónov dolárov. Isté je, že bez pomoci zvonku sa chudobní ostrovania na nohy opäť nepostavia.

Spojené národy im poskytli prvý milión a vyzvali darcov, aby čo najskôr pomohli. Paradoxne, ostrov Svätý Vincent je v oblasti, kam sa chodia plaviť boháči z celého sveta na svojich jachtách. Popol padá aj na obľúbené dovolenkové ostrovy Antigua a Barbuda, Barbados, Grenada a Svätá Lucia.

Erupcie sopky La Soufriere by mohli podľa odborníkov trvať až štyri mesiace. Už teraz sa obyvatelia ostrova boja blížiaceho sa začiatku hurikánovej sezóny. Vytrvalý dážď by mohol s tonami popola spôsobiť katastrofálne zosuvy pôdy.

Celé dnešné Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk

KINGSTOWN/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Karibik

Dôležité udalosti