Zahraničné

V Británii bola hodinu tma

Británia sa na hodinu zahalila do tmy.
Zdroj: SITA

Iniciatíva bola inšpirovaná výrokom bývalého ministra zahraničných vecí Edwarda Greya pred vyhlásením vojny Nemecku 4. augusta 1914.

Svetlá v celej Británii v pondelok večer zhasli na jednu hodinu, čím si krajina pripomenula sté výročie vstupu do prvej svetovej vojny a vzdala úctu obetiam tohto konfliktu. Informovala o tom dnes agentúra Reuters.

Iniciatíva bola inšpirovaná výrokom bývalého ministra zahraničných vecí Edwarda Greya, ktorý pred vyhlásením vojny Nemecku 4. augusta 1914 povedal: "Svetlá nad Európou zhasínajú a pochybujem, či ich počas života niekedy znova uvidíme."

Londýnske stavby ako Westminsterský palác, Tower Bridge či Katedrála sv. Pavla sa o 22.00 h miestneho času (23.00 h SELČ) ponorili do tmy. Premiér David Cameron požiadal britské domácnosti, aby si na hodinu nechali zažaté iba jediné svetlo.

Zdroj: SITA

Greyova myšlienka bola i stredobodom omše vo Westminsterskom opátstve, počas ktorej postupne zhasínali všetky sviečky, až ostala horieť iba olejová lampa na hrobe neznámeho britského vojaka padlého v prvej svetovej vojne.

O 23.00 h miestneho času zhasla aj táto lampa, čo symbolizovalo presne sto rokov od vstupu Británie do vojny, ktorá si v rokoch 1914-1918 vyžiadala životy 17 miliónov ľudí. Vyše jeden milión z nich tvorili vojaci z vtedajšieho Britského impéria.


LONDÝN/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.