V Maďarsku otvorili vnútorné reštaurácie pre zaočkovaných, zákaz vychádzania posunuli na polnoc

Maďarská žena ukazuje vakcinačný preukaz.
Maďarská žena ukazuje vakcinačný preukaz. Zdroj: AP Photo/Bela Szandelszky

V krajine však majú aspoň jednou dávkou zaočkovaných 40 percent populácie.

Celkový počet ľudí zaočkovaných protikoronavírusovými vakcínami v Maďarsku dosiahol v sobotu 4.023.137, keď len za posledný deň podali očkovaciu látku vyše 177.000 ľuďom, informoval operačný štáb na webovej stránke koronavirus.gov.hu.

Držitelia tzv. očkovacích preukazov môžu od sobotného rána navštevovať kiná, divadlá, hotely, interiérové stravovacie zariadenia, kúpele, posilňovne, knižnice, múzeá a rekreačné zariadenia, ale aj športové podujatia.

Začiatok zákazu nočného vychádzania sa posunul na polnoc a obchody môžu byť otvorené do 23.00 h.

Maďarský premiér Viktor Orbán v piatok uviedol, že k uvoľneniu dochádza po tom, ako v krajine zaočkovali prinajmenšom prvou dávkou vakcíny už štyri milióny obyvateľov, čo zodpovedá približne 40 percentám populácie.

"V minulosti sme sa bránili (proti nákaze) zatváraním, aby sme spomalili šírenie vírusu. Dnes sme však v útoku... Vakcína je ako nepriestrelná vesta, vírus sa od nej odráža," uviedol.

V uplynulých 24 hodinách zomrelo v súvislosti s covidom 161 chorých, čím celkový počet obetí pandémie stúpol na 27.701. V tom čase pribudlo 1948 potvrdených prípadov nákazy koronavírusom a aktuálne je infikovaných; 236.572 osôb.

V nemocničnom ošetrení je 5191 pacientov, z ktorých 621 je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu. Počet kompletne zaočkovaných stúpol na 1.948.728.

BUDAPEŠŤ/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Reštaurácie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.