Bazilej ponúka ľuďom bez domova jednosmerné lístky a letenky do Európy. Má to však jednu podmienku

Ponuku už využilo celkovo 31 ľudí.

Švajčiarske mesto Bazilej prišlo so špeciálnym spôsobom, ako sa vyrovnať s bezdomovcami. Ponúka im jednosmerné lístky a letenky do Európy.

Ľudia bez domova však musia podpísať dohodu, že sa do krajiny nevrátia. Pokiaľ by to porušili a vrátili sa, hrozí im deportácia.

Bezdomovci môžu požiadať o lístok na vlak, ktorý ich zavezie kamkoľvek do Európy. V niektorých prípadoch úrady ponúkajú aj letenku.

K tomu taktiež podľa portálu 20 Minutes taktiež dostanú aj 20 švajčiarskych frankov (asi 18,16 eura).

Mesto si však všetko ošetrilo. „Príjemcovia sa musia zaviazať, že sa nevrátia, aspoň na nejaký čas. Pokiaľ budú znovu skontrolovaní, hrozí im vyhnanie z krajiny,“ povedal hovorca bazilejského ministerstva spravodlivosti Toprak Yerku.

Ponuku už využilo celkovo 31 ľudí, z toho 14 z Rumunska, sedem z Belgicka a Nemecka, dvaja z Talianska a jeden z Francúzska.

Ako píše La News, početným rumunským bezdomovcom Bazilej ponúka zaplatiť aj letenku v hodnote 60 švajčiarskych frankov (necelý 55 eur).

Švajčiarsko je známe tvrdým postojom voči bezdomovcom. V roku 2016 kantón Vaud zaviedol zákon zakazujúci žobranie na verejnosti.

BAZILEJ/rd

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti