Krvavý štvrtok v Riu de Janeiro: Výsledkom razie proti drogovým gangom je 25 mŕtvych

Policajti vystupujú z obrneného vozidla počas operácie proti obchodníkom s drogami vo favele Jacarezinho v Riu de Janeiro.
Zdroj: TASR/AP/Silvia Izquierdo

Policajti vykonali štvrtkovú raziu na základe správ, že pašeráci v tejto oblasti začali do svojich aktivít verbovať aj deti.

Najmenej 25 ľudí prišlo o život počas štvrtkového zásahu protidrogovej polície v jednom zo slumov brazílskeho mesta Rio de Janeiro. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na tamojšie médiá.

Obeťami prestrelky vo favele Jacarezinho sa stalo 24 podozrivých členov drogového gangu a jeden policajt, informoval brazílsky spravodajský portál G1 s odvolaním sa na policajných predstaviteľov.

Táto oblasť je známa ako jedna zo základní zločineckej skupiny Comando Vermelho (Červené velenie), ktorá sa špecializuje najmä na pašovanie zbraní a drog. Počas policajnej akcie boli postrelení dvaja ľudia, ktorí v tom čase cestovali v metre. Ďalších sedem ľudí utrpelo len mierne zranenia, približuje DPA.

Brazílsky najvyšší súd z dôvodu pandemickej situácie vlani v júli pozastavil policajné razie vo favelách - s výnimkou "absolútne výnimočných prípadov".


Policajti vykonali štvrtkovú raziu na základe správ, že pašeráci v tejto oblasti začali do svojich aktivít verbovať aj deti, informuje spravodajská stanica BBC. Profesor sociológie Ignacio Cano na Štátnej univerzite v Riu odmietol túto zámienku ako dôvod policajnej operácie.

„Tvrdenie, že obchodníci s drogami verbujú deti a tínedžerov, je na smiech, pretože každý vie, že tieto gangy majú maloletých, ktorí pre nich pracujú,” uviedol Cano.

Rio de Janeiro patrí k tým brazílskym štátom, kde je najvyššia zločinnosť, pričom mnohé oblasti sú tam pod kontrolou zločincov, z ktorých mnohí sú napojení na silné gangy obchodujúce s drogami.

RIO DE JANEIRO/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti