Ktorá krajina vypúšťa do ovzdušia najviac emisií? Odborníci zverejnili svetový rebríček

Prezidentka Zuzana Čaputová v Teleráne.
Zdroj: Shutterstock / 24Novembers

Ázijská krajina vypustila v roku 2019 viac emisií ako všetky krajiny EÚ a OBSE dohromady.

Čína v roku 2019 vypustila do ovzdušia viac emisií skleníkových plynov ako všetky členské krajiny EÚ a OBSE dovedna. Informovala o tom v piatok na svojej webovej stránke stanica BBC s odvolaním sa na údaje výskumnej agentúry Rhodium Group.

Rhodium Group na základe čerstvo doplnených dát za rok 2019 odhaduje, že množstvo emisií vyprodukovaných v Číne za tento rok po prvý raz, odkedy sa tieto údaje zhromažďujú, prevýšilo množstvo zo všetkých rozvinutých krajín dohromady.

Údaje o emisiách skleníkových plynov poskytuje spoločnosť Rhodium Group pravidelne každý rok.

Čína v roku 2019 vypustila do ovzdušia 27 percent všetkých emisií skleníkových plynov. Druhé v poradí sú USA, tie vyprodukovali 11 percent týchto emisií, a tretia India 6,6 percenta. Na štvrtom mieste je Európska únia s 6,4 percentami.

Čína za rok 2019 vyprodukovala 14,093 milióna ton emisií. Členské krajiny Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) a EÚ spolu vytvorili 14,057 milióna ton emisií. Množstvo emisií vyprodukovaných Čínou sa od 90. rokov minulého storočia viac ako strojnásobilo.

Vedci upozorňujú, že klimatickej zmene bude ťažko zabrániť, ak USA a Čína nedosiahnu v tejto oblasti dohodu. Tieto dve krajiny sú najväčšími producentmi uhlíkových emisií, ktoré prispievajú k otepľovaniu planéty, a ich postoje sú preto kľúčové pre akékoľvek medzinárodné úsilie v tejto otázke.

Čínsky prezident Si Ťin-pching v apríli na klimatickom summite pripomenul, že Čína plánuje do roku 2030 dosiahnuť maximálne hodnoty emisií CO2 a následne ich prudko znižovať. Uhlíkovú neutralitu plánuje dosiahnuť do roku 2060. Čína však vo veľkej miere využíva uhlie ako zdroj energie a v krajine prevádzkuje 1058 uhoľných elektrární.

Biely dom tesne pred začiatkom aprílového - zväčša virtuálneho - stretnutia prisľúbil, že Spojené štáty znížia do roku 2030 svoje emisie skleníkových plynov o 50-52 percent oproti úrovni z roku 2005.

LONDÝN/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Rebríček

Dôležité udalosti