Kam dopadnú trosky čínskej rakety? Mapa ukazuje, ktoré oblasti sú v nebezpečí

Čínska raketa Dlhý pochod 5 B.
Zdroj: Profimedia.sk

Stupeň rakety váži približne 20 ton - od roku 1990 pritom do zemskej atmosféry neriadene nevstúpil objekt ťažší, než 10 ton.

Trosky nekontrolovateľne zostupujúceho stupňa čínskej rakety Dlhý pochod 5B, ktorá minulý týždeň vyniesla do vesmíru základný modul budúcej orbitálnej stanice, by mali podľa odhadov dopadnúť na Zem počas víkendu. Určiť presný čas a miesto je však pre vedcov veľmi ťažká úloha.

Očakáva sa, že raketa vstúpi do zemskej atmosféry v sobotu. Mnohí odborníci však odhadujú a dúfajú, že veľká časť tohto telesa zhorí ešte pri lete v atmosfére.

Hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Wang Wen-pin uviedol, že „väčšina častí sa zničí počas opätovného vstupu rakety do atmosféry a pravdepodobnosť ohrozenia leteckého premávky alebo ľudí na povrchu Zeme je extrémne nízka”.

Výpočty doteraz vyhodnotili 6 možných trajektórií, po ktorých sa môže objekt pohybovať, presnú však zatiaľ nikto nepozná. Sklon tohto stupňa pri obiehaní po orbite je podľa Jonathana McDowella z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics 41,5°, čo znamená, že teleso prechádza mierne na sever od New Yorku a Madridu a južnejšie ako Čile, Wellington a Nový Zéland.

Podľa jeho slov je možné, že vstúpi do atmosféry kdekoľvek v tomto rozsahu. Pásmo, v ktorom by mohla raketa dopadnúť na zemský povrch je tak mimoriadne rozsiahle. Ukazuje to aj mapa, ktorú vo štvrtok na Twitteri zverejnil riaditeľ ruskej vesmírnej agentúry Roskosmos Dmitrij Rogozin.

Podľa najaktuálnejších informácií, ktoré zverejnil portál space-track.org, je stále veľmi ťažké odhadnúť aspoň približný čas dopadu trosiek. Zvyšky telesa môžu do atmosféry vstúpiť kedykoľvek počas 18-hodinového okna (sobota 15.13 hod UTC až nedeľa 8.13 hod UTC).

Zodpovednosť za prípadne škody bude niesť Čína

Tento 30 metrov dlhý kus rakety, s priemerom 5 metrov, obehne Zem každých 90 minút. Nachádza sa vo výške približne 300 km a jeho orbitálna rýchlosť je až 27 600 km/h. Od víkendu klesla jeho výška o 80 km a hrozí nekontrolovaný vstup do atmosféry. Tento kus váži približne 20 ton - od roku 1990 pritom do zemskej atmosféry neriadene nevstúpil objekt ťažší, než 10 ton.

Portál space.com pripomenul, že podľa vesmírneho práva, ktoré tvorí súbor medzinárodných zmlúv a dohôd, je za škody vzniknuté pri dopade trosiek z kozmického objektu zodpovedný štát, ktorý tento objekt vypustil.

Trosky čínskej vesmírnej rakety Dlhý pochod 5 minulý rok v máji dopadli aj na územie Pobrežia Slonoviny a poškodili niekoľko vidieckych obydlí. Išlo o najväčší dopad svojho druhu od roku 1979, keď na Zem spadlo americké vesmírne laboratórium Skylab.

Teleskop urobil snímku padajúceho stupňa

Padajúci stupeň rakety sa podarilo zachytiť jednému z robotických teleskopov siete Virtual Telescope project v Taliansku. Žiariaci objekt sa pohyboval veľkou rýchlosťou a v čase vzniku snímky, ktorú zverejnil astronóm Gianluca Massi, sa nachádzal 700 km nad povrchom Zeme.

Na sociálnych sieťach sa objavilo video z východnej časti amerického štátu Iowa, v ktorom vidno ako stupeň rakety brázdi nočnú oblohu.


Zdroj: YouTube/ TheNStew

MOSKVA/kc

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Čína

Dôležité udalosti